«B12 — бо нас вам не вистачає»B12candybar — затишне веганське кафе в центрі столичного Подолу, приховане від сторонніх очей. Це місце сили та зустрічей, сімейних обідів і завзятих святкувань. Його засновниці повністю зруйнували стереотип про те чи їдять вегани й веганки торти та солодощі.


Ціле покоління людей приходило сюди від початку його відкриття, але нещодавно ми дізналися прикру новину: В12candybar зачиняє свої двері з 1 вересня цього року. Особисто для нашої команди «Кожна Тварина» це місце мало особливе значення та історію. Тут ми проводили дискусії про долю тварин після наших вуличних акцій, а ще залишали техніку та куштували наші улюблені десерти, проводили лекції та кінопокази. Нещодавно кенді бар став справжнім знімальним майданчиком, де ми розповіли про те як «Веганська Кухня України» годує веганськими стравами бійців та бійчинь в ЗСУ, пакуючи при цьому їм посилочки на передову. Детальніше про нашу ініціативу «ВКУ» можна прочитати у статті.


Кафе стало знаковим місцем для всіх веганів і веганок Києва, яке ще надовго закарбується у наших серцях. Ми вирішили особисто поспілкуватися зі співвласницями закладу — Марією Яворською та Катериною Кондратенко, щоб дізнатися про їх майбутні плани та історію створення B12candybar.

Далі наводимо повний текст інтерв’ю.
Як ви починали ваш бізнес? Чому вирішили відкрити саме веганський заклад?

У 2013 році почали з‘являтися перші думки про створення своєї справи. Нас було троє подруг: Катя, Марія та Валерія. Ми дотримувалися веганства і в той час про веган-кафе, я вже мовчу про веган-відділи в супермаркетах, можна було тільки мріяти, тому ми вирішили готувати для себе та друзів. Так з‘явились перші замовлення і вже у 2014 році ми започаткували свій бренд B12candybar. Ідея була створювати кенді бари на різні свята з корисними десертами.Коли й за яких обставин ви стали веганками?

Катя «привезла» це з Кривого Рогу і розповіла Марії. Спочатку я (ред. Марія) не дуже сприйняла веганство, але вирішила спробувати місяць і вже так і залишилась на веганстві на довгі роки.В чому основна ідея В12?

Основна ідея — створити класний продукт, якого точно не вистачатиме (наш перший лозунг був: «B12 — бо нас вам не вистачає») і зробити його таким, що спробувавши його, ви б ніколи не здогадались, що ці солодощі по вегану, настільки вони схожі на класичний десерт. І мета в тому, що навіщо купувати десерт з яйцями та молоком, якщо можна з‘їсти так само смачний десерт, від якого ніхто не постраждав, а різниці на смак не відчути.Чи складно було запуститися в такій маленькій ніші? Як здобули популярність?

Складно, але на всіх етапах нам траплялися надзвичайні люди. Так ми знайшли приміщення в якому зародилося кафе. Ми там працювали втрьох близько року, тоді вирішили ризикнути та масштабуватися, найнявши команду. І вже у 2021 році ми гуляли на корпоративі з командою в майже 20 осіб. Популярність нас знайшла сама — ми не вкладали в рекламу, та й вивіски в нас немає як такої, все зробив наш продукт та гості, які передавали інформацію найкращим друзям.Хто ваші відвідувачі? Як часто приходять невеган_ки? Чи цікавляться вони веганством після відвідування Б12?

Наші відвідувачі — це наші друзі, музиканти, наприклад, Alyona Alyona, Дана з Vivienne Mort, Jerry Heil та інші медійні особи, танцюристи тощо. Веганів і веганок з них відсотків 30 загалом: це ті, хто любить смачно поїсти, хто дотримується якоїсь із дієт (у нас є опції для діабетиків, алергіків), або вегетаріанці, пескетаріанці й інші. Ми дуже багато людей привели у веганство, не злічити.Чому ви прийняли рішення про закриття? Чи є можливість, що заклад продовжить свою роботу? Чи не з’явилося інвесторів, щоб перейняти бізнес?

Наразі ми ведемо перемовини з новим потенційним власником. Сподіваємось, що передамо йому управління. Війна розкидала нас в різні куточки, і нам складно управляти кафе на відстані, тому ми прийняли нелегке рішення про закриття. Тоді до нас звернувся бізнесмен Роман, якому наш заклад сподобався і який може його масштабувати ще більше. Ми раді, що заклад продовжить існувати, адже такої колосальної підтримки навіть ми не очікували, коли написали в соцмережах про закриття кафе. Ми впевнені, що проєкт гідний існувати далі та ставати кращою версією себе.Чи є майбутнє у веганських закладів в Україні? Що б ви їм порадили?

Однозначно є. Україна — найкраще місце для початку бізнесу серед європейських країн. Якщо подивитись, то популярність веган-закладів в усьому світі надзвичайно висока, то чому ж у нас вони не будуть популярні? Порада єдина: класний продукт, незалежно від місця, інтер‘єру, ремонту і вкладень. Якщо він буде, тоді все вдасться. Ми відкрили свою справу, коли були студентками, на стипендію. Отже, все можливо!


В12 був раєм для людей, що дотримувалися веганства, в якому ви не задумувалися які солодощі можна веганам чи веганкам — тут можна було їсти все.


Хочеться вірити, що на B12candybar чекає не хепі-енд, а як мінімум — to be continued, але це вже зовсім інша історія. Дякуємо вам за вашу роботу та вклад у веганський сектор бізнесу в Україні. Сподіваємося, що з часом ця тенденція буде набирати обертів і не лише у столиці, а й в усіх інших містах нашої країни, в якій не має бути насилля та вбивств, а лише процвітання та любов. Будуємо сильну країну разом!


Знайти веганські заклади у твоєму місті тобі допоможе розроблений нашою командою «Веган-гід», доступ до якого ти зможеш отримати, пройшовши наш безплатний курс про веганство «Веган-експрес». Переходь за посиланням, реєструйся та отримуй ще більше корисних порад!

154 views

Залишились питання? Напиши нам на пошту course@veganexpress.org

Зареєструватись на курс

Впевнись, що email вказано коректно.

arrow&v

Маєш запитання? Напиши нам на пошту course@veganexpress.org