top of page

ВЕГАНСТВО ДО 18 РОКІВ:

ЧИ ВАЖКО?


Бути підлітком нелегко: непорозуміння, гормональні та тілесні зміни, поступова і болюча сепарація від батьків, пошуки себе в цьому світі, який так швидко змінюється. Зараз підлітки більше цікавляться світом і тим як він змінюється, адже інформація стала як ніколи доступною. Тому не дивно що серед підлітків і молоді так швидко поширюються ідеї веганства, екосвідомості й раціонального споживання ресурсів — адже в молоді все життя попереду на цій планеті, тому хочеться її вберегти.


Сьогодні ми пропонуємо покроковий гід для підлітків, які цікавляться темою веганства і хотіли б перейти на нього, проте не знають з чого почати. Стати веганом одразу не легко — це певний шлях. Тож перед початком просимо тебе не бути до себе занадто суровим на будь-якому його етапі.КРОК ПЕРШИЙ:

теоретична підготовка та пошук мотивації


Будь-яке починання, без достатньої проінформованості та вмотивованості можна звести нанівець у три простих кроки — діяти імпульсивно та на емоціях, зіштовхнутись із першими перешкодами, швидко вигоріти й розчаруватись у собі та веганстві в цілому. Тому не так важливо вже завтра відмовитись від продуктів тваринного походження, а зрозуміти навіщо тобі це.


В першу чергу дізнайся, чому люди стають веганами. Почати можна з проходження невеликого інформативного курсу «Веган-експрес» створеного командою «Кожна Тварина». Знайди свої власні причини стати веган_кою. Адже причин насправді дуже багато, це етичне ставлення до тварин, вплив тваринництва на екологію та покращення власного здоров’я. Та рекомендуємо розсіювати увагу на всі причини одразу, а дізнатись що найбільше відгукується у твоєму серці.


Отримати притомну інформацію можна:

 • З документальних фільмів: дивись у блозі наші рекомендації та обов’язково читай опис, адже деякі фільми містять дуже важкі сцени насилля.

 • Youtube-канали українських чи закордонних блогерів, які висвітлюють теми права тварин та веганства.

 • Англомовні ресурси для підлітків-веганів — вмикай в Google Chrome автоматичний переклад сторінки на українську мову та спокійно досліджуй інформацію, навіть якщо твоя англійська не достатньо просунута, щоб читати в оригіналі.


Можливо після більшої проінформованості ти зрозумієш, що твої причини стати веган_кою головним чином полягають у бажанні виглядати сучасно та в тренді. Тоді на першому ж кроці поки що можна зупинитись, адже це не достатня мотивація для зміни свого способу життя. Можливо в майбутньому ти ще повернешся до цього питання вже з іншою мотивацією.КРОК ДРУГИЙ:

розмови з батьками


Коли ти пров_ела вичерпне дослідження теми та серйозно збираєшся змінювати свій спосіб життя — настав час залучити батьків. Поспішати з голосними заявами не варто, особливо якщо твої батьки всеїдні та виховували тебе на «бабусиних котлетках». Почни з простої бесіди, поділись якоюсь цікавою інформацією про вплив тваринництва на клімат, наприклад. Дізнайся про думку батьків щодо веганства і якщо в цілому батьки не демонізують веганство та не мають категоричної негативної позиції, можна спробувати розповісти про свої наміри.


Проте якщо ти чуєш цілковитий негатив, то краще рухатись поволі. Можна запропонувати якось виділити півтори години, щоб разом переглянути улюблений документальний фільм на тему веганства. Періодично розповідай про останні цікаві дослідження, наприклад, про позитивний вплив веганського харчування на серцево-судинну систему.


Це, звісно, не дає гарантій, що батьки легко приймуть твій вибір і підтримають, але обізнаність у темі однозначно збільшить шанси. Розкажи про свої наміри, дай їм зрозуміти, що хочеш більше брати участь у закупівлях і приготуванні їжі. Важко не погодитися з бажанням дитини бути здоровішою і бажанням допомагати готувати.КРОК ТРЕТІЙ:

початок змін


Переходити на веганство одразу чи поступово — особистий вибір кожної людини. Тому враховуй особливості свого організму та можливість відмовитися одразу від усіх продуктів тваринного походження. Головне — правильно заміщувати білки, жири та вуглеводи рослинними відповідниками. Травній системі потрібен час на те, щоб переналаштуватись і змінити пропорції ферментів, що беруть участь у травленні. Чим повільніше ти будеш переходити на рослинне харчування, тим краще для твого організму та самопочуття.


Якщо ти вживаєш м’ясо та рибу, то першим кроком можна відмовитись від цих продуктів. Важливо якомога різноманітніше харчуватися і чергувати різні джерела рослинного протеїну. Чудовими джерелами рослинного білка є тофу, нут, сочевиця, кіноа, горіхи, квасоля, гречка і це тільки початок. Не забувай про харчові дріжджі та соєве молоко, адже там є вітамін В12, кальцій і магній. Щось буде смачніше, щось дасть більше енергії. Тут важливо не поспішати й прислухатися до свого тіла. Після цього можна вносити невеликі зміни, наприклад, пробувати різні види рослинного молока та звертати увагу на етикетки харчових продуктів.КРОК ЧЕТВЕРТИЙ:

час навчитись готувати


Багато всеїдних людей, що сприймають повноцінне харчування тільки якщо в ньому присутні продукти тваринного походження, просто не знайомі з різноманітністю та смаковими якостями веганської кухні. Тож доведеться сам_ій навчитися готувати щось смачненьке. Бути веганом, не вміючи готувати, практично неможливо. Так, веганські готові страви доступні, але вони часто коштують дорого — це не довгострокове рішення.


Тим паче допомагати на кухні — чудовий спосіб стати ближчими з батьками та навіть залучити сім’ю на свій бік. Наприклад, якщо тато готує спагеті болоньєзе для всієї сім’ї, попроси відкласти трохи, перш ніж додавати м’ясо, щоб ти міг_ла додати власне рагу з сочевиці.


Ти можеш знайти прості та смачні рецепти в інтернеті, та пригостити свою сім’ю веганською стравою власного приготування.КРОК П'ЯТИЙ:

як читати етикетки?


На пакуванні більшості веганських продуктів насправді немає напису vegan, тому потрібно навчитися читати етикетки. Опанувавши цю навичку, легко можна визначити, чи є щось веганським. Незабаром ти вже складеш в голові перелік товарів, що підходять для веганів, а які виробники чи товари — точно ні.


На які інгредієнти в першу чергу звертати увагу в складі продукту?

 • Казеїн — молочний білок;

 • Лактоза — молочний цукор;

 • Сироватка — виготовляється з молока та в сухому вигляді часто додається до багатьох продуктів: чипсів чи випічки;

 • Колаген — отримується зі шкіри, кісток і сполучних тканин тварин, використовується у косметиці;

 • Еластин — виділяється зі зв’язок й аорти корів, додається у косметичні засоби;

 • Кератин — виділяється зі шкіри, кісток і сполучних тканин тварин;

 • Желатин — використовується у желе, цукерках і навіть деяких медикаментах, виділяється зі шкіри, зв’язок та кісток корів і свиней;

 • Аспід — майже теж саме, що желатин;

 • Шелак — отримують з комах;

 • Мед;

 • Прополіс  — будівельний матеріал для вуликів бджіл;

 • Бджолине маточне молочко — секрети залоз медоносної бджоли;

 • Вітамін D3  — зазвичай виділяється з риб’ячого жиру або шерсті овець, використовується як в косметичних засобах і не тільки;

 • Альбумін — як правило виділяється з яєць;

 • Риб'ячий клей — використовується у виробництві вина та пива, отримується із міхурів риб;

 • Жир печінки тріски — використовується у косметичних засобах і в вітамінах;

 • Пепсин  — використовується у вітамінах, отримується зі шлунків свиней;

 • Ланолін — отримується шляхом виварювання овечої шерсті;

 • E120 або кармін — харчовий барвник, виготовлений з комах.


Дещо складніше точно дізнатись, які косметичні та побутові засоби тестувалися на тваринах. Якщо ти побачиш на пакуванні логотип кролика, значить цей продукт не тестувався на тваринах. В інших випадках доведеться шукати в Google назву компанії, щоб точно дізнатися цю інформацію.


Та починаючи свій шлях до веганства спочатку зосередься на чомусь одному, наприклад, на харчуванні, потім можна перейти й до бойкоту проведення тестів на тваринах і так далі.КРОК ШОСТИЙ:

разом на закупи


Ще одна приємність для батьків — це закупи всією сім’єю. Так ти зможеш самостійно обирати веганські продукти, з оглядом на сімейний бюджет. І, маючи уявлення скільки вони коштують, планувати як і чим урізноманітнити своє харчування.


Обов’язково купуй собі різноманітні закуски, щоб мати під рукою легкий перекус на свій смак. Адже веганські страви будуть доступні далеко не скрізь, а залишатись голодним не найкращий варіант. Щоб полегшити собі пошуки, зазирни до veganotvety, po.veganu або ukrainian.vegan.moment. Там знайдеш великий перелік веган продуктів і дізнаєшся де їх можна придбати чи замовити.КРОК СЬОМИЙ:

необхідні вітаміни та мікроелементи


Отримати достатню кількість вітамінів і мінералів на веганській дієті може бути складно, не маючи достатньо знань і досвіду. Тому обов’язково приймай добавки, що містять вітамін B12, вітамін D, кальцій, залізо та цинк. Ми впевнені, що з часом ти зможеш знайти свої улюблені продукти й страви, щоб забезпечити себе необхідною кількістю вітамінів. Найкращим варіантом буде проконсультуватись з дієтологом, щоб підібрати оптимальний варіант. За необхідністю лікар-дієтолог зможе скорегувати раціон, враховуючи твої вподобання в харчах. Особливо в підлітковому віці важливо отримувати достатню кількість поживних речовин і вітамінів, адже організм все ще формується.


І, звісно, не забувай прислухатись до свого тіла і самопочуття, не ігноруй неприємні відчуття. Їж, коли голодний, роби фізичні вправи, якщо вони додають енергії й покращують самопочуття, подбай про своєчасний і достатній відпочинок. Якщо відчуваєш, що дуже хочеться не веганської їжі, це означає що може не вистачати протеїну або якогось певного вітаміну. Подумай, як їх отримати, і не засмучуйся — будь зі своїм тілом у дружніх відносинах і разом ви знайдете все, що потрібно.


Сподіваємося, що цей невеличкий план дій підтримає тебе на твоєму шляху до веганства і буде нагадувати, що поспішати та бути до себе занадто суворим не потрібно. Кожна веганська страва, яку ти з'їж матиме значення, тож просто продовжуй, і, зрештою, ти досягнеш бажаного! А для початку завітай на наш безплатний курс «Веган-експрес», щоб отримати корисну і цікаву інформацію.

Comments


Хочеш дізнатися більше про веганство? Пройди безплатний 7-денний курс

bottom of page