top of page

3 МІФИ ПРО ЕКОЛОГІЧНО ШКІДЛИВЕ ВЕГАНСТВО


рослини

15 травня — міжнародний день клімату. Ми бачимо на власні очі наслідки зміни клімату, і дуже легко впасти у відчай та знецінити всі спроби щось вдіяти. Однак вчені погоджуються, що діяти має сенс навіть зараз, адже так ми уникнемо ще гірших наслідків.


Є багато шляхів та підходів до зменшення викидів парникових газів. Один з них — рослинне харчування. Довкола теми впливу веганства на довкілля є багато досліджень та спекуляцій. Великому бізнесу тваринництва та, часом, кожному з нас невигідно визнавати, що експлуатація тварин не є сталою, і вбиває не лише тварин, а й людей та планету.


У цьому матеріалі поговоримо про те, з якими міфами про веганство та екологію можна стикнутись, та що каже наука про ефективність рослинного харчування для зменшення наслідків кліматичних змін.МІФ 1: М’ЯСО ТВАРИН КРАЩЕ ДЛЯ ДОВКІЛЛЯ, НІЖ АВОКАДО

мʼясо чи авокадо

«Їжте місцеве» — поширена рекомендація щодо зменшення вуглецевого сліду раціону. Згідно з цим принципом краще їсти тварин, яких виростили у твоєму регіоні, аніж завезені з Еквадору банани. То чи справді споживання місцевого має більше значення? Хоча інтуїтивно це може мати сенс — зрештою, транспорт дійсно призводить до викидів — це одна з найбільш помилкових порад.


Якщо дослідити це питання з наукового погляду, виявляється що, якщо ти хочеш зменшити вуглецевий слід своїх харчів, потрібно зосередитись на тому, що ти їси, а не на тому, чи твоя їжа місцева — стверджують Our world in data. Ця організація зосереджена на аналізі та поширенні наукових досліджень, важливих для покращення нашого світу.


Покупка місцевих продуктів мала б значний вплив лише в тому випадку, якби транспорт відповідав за значну частку загального вуглецевого сліду їжі. Для більшості харчових продуктів це не так. Викиди парникових газів (ПГ) від транспорту складають дуже невеликий відсоток загальних викидів від харчових продуктів.


На інфографіці внизу можна побачити дані найбільшого на сьогодні метааналізу глобальних продовольчих систем, опублікованого в Science Джозефом Пуром і Томасом Немечеком (2018). У цьому дослідженні автори вивчили дані понад 38,000 комерційних ферм у 119 країнах. Для кожного продукту можна побачити, з якого етапу в ланцюжку постачання походять його викиди: від землекористування до транспортування та пакування. Також можна візуально побачити, наскільки малу частку всіх викидів складає транспортування.


Найважливіший висновок цього дослідження полягає в тому, що продукти тваринного походження мають більший вуглецевий слід, ніж рослинні. Виробництво кілограма м’яса корови викидає 60 кілограмів парникових газів (CO₂-еквівалент). Натомість горох виділяє лише 1 кілограм ПГ на 1 кг гороху. Зазвичай на транспортування припадає менше ніж 1% викидів парникових газів м’яса корови. Тобто немає великого значення, чи ти їси корову вбиту неподалік, чи привезену здалеку — шкідливим для довкілля, а також морально неправильним, є сам факт експлуатації та вбивства корови.


Не лише транспорт, а й усі процеси в ланцюзі постачання — обробка, транспортування, роздрібна торгівля та пакування — здебільшого становлять невелику частку викидів від продуктів. Головним є те, що відбувається на фермі.


Ще одне дослідження показало, що споживання продуктів тваринного походження найбільше впливає на розмір викидів ПГ раціону. Вілма Сандстрьом та її коле_жанки вивчили вплив раціонів в ЄС. Транспортування харчових продуктів становило лише 6% викидів від раціону, тоді як молочні продукти, м’ясо та яйця відповідають за 83% викидів.


Якщо в тебе все ще є сумніви, за посиланням ти знайдеш детальне пояснення та відповідь на запитання: якщо купити м’ясо від локальної ферми, чи не краще це, ніж купити щось завезене здалеку?МІФ 2: ВЕГАНСТВА НЕДОСТАТНЬО, ЩОБ ЗУПИНИТИ ЗМІНУ КЛІМАТУ

зміна клімату

Нещодавно відомий та популярний заклад Лос-Анджелесу Sage зробив ребрендинг та ввів тваринні опції в меню «заради людства і Землі», спричинивши багато обурення веганської спільноти та заклики до його бойкоту.


У статті, яка розповідає про цей випадок, йдеться: «По-перше, дотримання веганського раціону, за словами власниці, вже недостатньо для боротьби зі зміною клімату. По-друге, — це багаторічні бюджетні втрати після пандемії».


Веганського раціону ніколи й не було достатньо для боротьби зі зміною клімату. Ця складна глобальна проблема потребує радикальних змін у всіх сферах людської діяльності. Тому це не є аргументом для відмови від веганства. Таке формулювання, «вже недостатньо», викривлює реальні факти про веганство. Рослинне харчування — це невіддільна складова боротьби з кліматичною кризою та багатьма іншими проблемами на планеті, такими як світовий голод, антибіотикорезистентність, знеліснення, вимирання видів, жорстоке ставлення до тварин та інші. Самого його недостатньо, але без веганства боротьба зі зміною клімату неможлива.


Фінансові втрати й бажання заробити більше — це виглядає як дійсно логічне та справедливе пояснення. Однак аргументування свого рішення так, як це було зроблено Sage, є шкідливим для планети та всіх живих створінь. Адже це створює неправдиве сприйняття веганства як неефективного способу боротьби з екологічними проблемами. Це «бажання прибутку, замасковане під екологічний прогрес», як влучно підмітили тисячі обурених коментатор_ок, зоозахисних та веганських організацій під дописом про ребрендинг закладу.


Власниця закладу Моллі Енгельгардт також сказала в інтерв’ю:

«Я не кажу, що додаю м’ясо в меню, щоб спробувати залучити більше клієнтів. Я вважаю, що найважливіший шлях до поглинання вуглецю — це вирощування великої рогатої худоби на траві, і для того, щоб цей підхід поширювався, потрібні люди, які б це підтримували».


PETA розкритикувала цю заяву Енгельгардт як приклад грінвошингу — «зеленого відмивання» або використання модних слів про сталий розвиток для залучення клієнтів. Крім того, що вирощування корів на траві все ще є неетичним через експлуатацію та вбивство, немає переконливих доказів, що це якимось чином зменшує викиди парникових газів або захоплює вуглець. Натомість про необхідність та ефективність переходу на рослинне харчування — є багато досліджень. За посиланням можна переглянути детальний розбір ребрендингу Sage та обґрунтування його неправильності.МІФ 3: ТВАРИННИЦТВО МОЖЕ БУТИ КРАЩИМ ДЛЯ ДОВКІЛЛЯ ЗА ВЕГАНСТВО

Деякі науковці та медіа заявляють, що світ із тваринництвом може мати менший вплив на навколишнє середовище, ніж повністю веганський світ. Головне їхнє твердження: можна їсти трошки м’яса, бо тварини все ж потрібні для того, щоб утилізувати рештки рослинництва. А якщо ж люди їстимуть тільки рослини, нам потрібно буде більше землі для сільського господарства.


Справді, говорити, що поточні темпи споживання тваринних продуктів можна залишити та не знищити при тому планету — було б абсурдним. Якби решта світу споживала стільки м’яса тварин, як у США, нам знадобилося б п’ять планет, щоб підтримувати таке споживання. А якщо їсти «трошки мʼяса», то як здійснити це і контролювати, не відмовившись повністю від тваринництва, та чи не буде це все ще шкідливим для довкілля?


Думка, що з тваринництвом потрібно менше землі, ніж з чистим рослинництвом — не відповідає висновкам досліджень. Ми знаємо, що відмова від тваринництва дозволить скоротити сільськогосподарські землі аж у 4 рази, згідно з дослідженням Пура і Немечека (2018).


З погляду клімату, є вагомі причини максимально скоротити споживання м’яса тварин, адже цей продукт відповідальний за значні викиди метану і закису азоту, вирубку лісів та багато інших проблем. Повна ліквідація тваринництва дозволила б деяким землям, які зараз відведені під кормові культури та пасовища, повернутися до дикої рослинності. За 25–30 років це відновлення природних територій призведе до захоплення з атмосфери достатньої кількості CO₂, щоб повністю компенсувати глобальні викиди викопного палива за десятиліття, повідомили Метью Хайєк, еколог з Нью-Йоркського університету, та його колеги у 2020 році.


Перехід світової системи харчування на рослинний раціон до 2050 року може призвести до поглинання 332–547 гігатонн CO₂, що еквівалентно 99–163% бюджету викидів CO₂, що відповідає 66% ймовірності обмеження потепління до 1,5 °C — йдеться в дослідженні. У цьому контексті термін «бюджет» означає загальну кількість викидів вуглекислого газу (CO₂), які можуть бути викинуті в атмосферу, і ми все ще матимемо достатньо шансів обмежити глобальне потепління до 1,5 градусів за Цельсієм. Цей бюджет базується на наукових розрахунках і моделях, які оцінюють, скільки CO₂ може витримати атмосфера, перш ніж перевищити дану межу.


Чому така межа в 1,5 °C? Перевищення цього рівня може призвести до серйозних наслідків для планети: збільшення частоти та інтенсивності екстремальних погодних явищ, підвищення рівня морів, зникнення деяких видів тварин і рослин, зниження продуктивності сільського господарства, а також загрози для людського здоров'я та навіть існування людства.


На сьогодні, середня температура планети вже підвищилася на близько 1,2 °C порівняно з рівнем до початку промислової епохи. Цей підйом температури вже призвів до помітних змін у кліматі та навколишньому середовищі, таких як зміни у розподілі опадів, танення льодовиків та підвищення рівня морів. Однак не варто впадати у відчай — ще багато що можна зробити, щоб найгірші наслідки не трапились.


Споживання тваринних продуктів лише додає викидів вуглецю в атмосферу, за винятком одного випадку. Фріганізм — єдиний екологічно дружній спосіб вживати тваринні продукти. Цей спосіб харчування полягає в споживанні лише продуктів, які викинуті та будуть зіпсовані. Він виник у розвинених країнах, де через надвиробництво найменшим збитковим способом реалізації частини продукції є відправлення її на звалище. Не дозволити цим продуктам гнити на звалищі та виділяти метан — це екологічна перевага цього способу життя. Однак з етичного погляду, споживання тваринних продуктів у такий спосіб продовжує нормалізувати все, що відбувається з тваринами у м’ясо-молочній та яєчній промисловостях.


 

Вчені погоджуються, що веганство є одним з найефективніших способів кожному з нас зменшити власний вуглецевий слід і допомогти тваринам, людству та планеті.


Про етичні та інші аргументи на користь веганства ти можеш дізнатись, пройшовши наш безплатний курс «Веган-експрес».

70 переглядів

Comentários


Хочеш дізнатися більше про веганство? Пройди безплатний 7-денний курс

bottom of page