top of page
  • Чому мед — невеганський продукт?/Пасічники піклуються про бджіл
    Бджолиний рій початково був вилучений з дикої природи й насильно переміщений у штучні вулики. Бджолам від природи властиво роїтися (ділити колонію та утворювати нові сім'ї) — щоб уникнути цього, бджолярі нерідко обрізають матці крила. Також маток часто вбивають, замінюючи їх на більш продуктивних. Для того, щоб зібрати мед, фермери викурюють бджіл димом, що стає для комах причиною сильного стресу. Для них дим — це сигнал про пожежу, і у цей момент вони не здатні жалити. Мед у вуликах найчастіше частково або повністю замінюють на цукровий сироп, що призводить до різних захворювань і скорочення терміну життя бджіл. Якщо ти знаєш пасіку, де якісь з перерахованих практик не використовують, це не означає, що всі інші пасіки світу такі ж. Важливо зазначити, що мед для супермаркетів виробляють саме промислові пасіки. Бджоли роблять мед виключно для себе і для своєї колонії. Це їхня їжа. Детальніше про це в цьому матеріалі.
  • Тварин спеціально вирощують для м'яса
    Питання не в тому, як ці тварини з'явилися на фермах, а в етичності того, що там з ними відбуваються. Ні для кого не секрет, що тварини відчувають біль, страх і стрес, уникають небезпеки й не хочуть вмирати. Сам факт розведення не може служити моральним виправданням заподіяння болю і страждань цим тваринам. У світі відбувається дуже багато негуманних і жорстоких дій, тому що хтось підготував для цього ґрунт. Наприклад, торгівля людьми відбувається, тому що хтось спеціально викрав цих людей, торгівля наркотиками існує, тому що хтось їх спеціально виготовив, а в деяких азійських країнах їдять собак, тому що їх для цього розводять. Вчинки варто оцінювати за їх змістом та наслідками. У разі вживання продуктів тваринного походження у цієї дії є жертви, які страждають на фермах і в інших місцях експлуатації. І якщо у нас є можливість (а вона є), ми повинні відмовитися від жорстокості.
  • Люди завжди їли тварин / Наші предки їли м'ясо
    Це правда. Але люди також вбивали та гвалтували один одного, жінки не мали рівних прав з чоловіками, а люди з відмінним від білого кольору шкіри знаходились в гіршому положенні або в рабстві. Чи повинні ми продовжувати так жити лише тому, що ми так робили «завжди»? Розвиток суспільства був би неможливим, якби ми керувались виключно тим, що ми робили раніше, і не ставили б під сумнів наші рішення та дії.
  • Людина знаходиться на верхівці харчового ланцюга
    Харчовий ланцюг — це система взаємовідносин між живими організмами, яка підтримує екосистеми та стійкий розмір популяцій у природі. Харчовий ланцюг існує у рамках замкненої екосистеми, де усі види живих організмів існують користуючись одне одними й знаходяться у балансі. Але що спільного індустрія тваринництва має з харчовим ланцюгом? Коли ми штучно запліднюємо тварин, розводимо їх у надвеликих масштабах, експлуатуємо і вбиваємо, що своєю чергою має негативні наслідки для навколишнього середовища: знищення природних середовищ існування диких тварин, вирубку лісів, забруднення океанів, атмосфери та ґрунтів. Те, що ми робимо з тваринами, не має ніякого стосунку до харчового ланцюга.
  • Люди більш інтелектуально розвинуті, ніж тварини
    Але ж деякі люди більш інтелектуально розвинуті за інших людей, чи означає це, що до людей, які не такі розумні, повинно бути якесь інакше ставлення? Є люди, які через своє здоров'я мають поступатись іншим в інтелектуальному розвитку, або похилі люди, які через вікові фізіологічні процеси поступаються молодим, чи повинні ми позбавляти їх прав і робити з ними все, що нам заманеться? Якщо відповідь «ні», то аргумент про інтелект не є валідним. Інтелект не повинен слугувати критерієм для моральної цінності життя та прав живої чутливої істоти.
  • Головне вбивати тварин «гуманно»
    Як можна гуманно вбити того, хто не хоче помирати? Тварини мають таку саму жагу до життя, як і ми; на бійнях вони кричать, вириваються і відомо багато випадків, коли тварини тікали з цих місць. Практики забою, що вважаються «найгуманнішими», це перерізання горлянки, удар по голові, удушення газом. Ні про яку гуманність на бійнях не може бути й мови. Уявіть себе на місці цих тварин: якби вас хотіли вбити, ви б також сказали, що головне робити це гуманно? І не боролися б за своє життя, засуджували б та оскаржували б цю дію? Тварини відчувають біль, стрес, страх, як і ми з тобою. Тут також можна згадати про фестиваль собачого м'яса у місті Юйлінь, де кожного року вбивають тисячі собак. Коли по всьому світу проходять мітинги за заборону цієї події, ніколи не лунають вимоги, щоб собак вбивали «гуманно». Детальніше тут.
  • Їсти чи не їсти ПТП — це особистий вибір людини
    Вибір не може бути особистим, коли у ситуації є жертва. У цьому випадку — тварина, яка платить за нього власним життям. Промислове тваринництво тягне за собою глобальні наслідки. Це зміна клімату, забруднення навколишнього середовища, резистентність бактерій до антибіотиків (70-80% всіх антибіотиків використовується у тваринній промисловості) і багато-багато іншого, що впливає на всіх людей. Докази згубного впливу м'яса та інших продуктів тваринного походження на планету безперечні. Роблячи свій вибір, ти безпосередньо впливаєш на добробут оточення, не кажучи вже про тварин — безпосередніх жертв цього вибору. Наша TikTok-відповідь на це питання.
  • Чому веганки та вегани імітують ПТП?
    По-перше, більшість веганів та веганок не завжди дотримувались рослинного харчування і скоріш за все виросли на птп. Оскільки наші смакові вподобання формуються в дитинстві, смак м’яса, морепродуктів, молока чи сиру може бути нашим улюбленим. Тому однією з причин вживання аналогів птп є імітація смаку. По-друге, такі продукти допомагають перейти від «традиційного» харчування до веганства, коли людина лише звикає до нових смаків, міняючи свій раціон, виключаючи птп. По-третє, імітовані продукти можуть бути хорошим джерелом рослинного білка та деяких вітамінів, а також робити будь-які страви більш ситними. По-четверте, «традиційні» страви, без яких не обходиться святковий стіл, можна приготувати з інгредієнтів, які є аналогами птп. Тобто причиною можуть бути культурні цінності. Запрошуємо подивитись добірки наших веганських рецептів.
  • Я купую домашнє молоко і яйця в бабусь / В селах немає такого відношення до тварин
    Навіть в селі у бабусі, щоб корова давала молоко, її потрібно запліднити (оскільки корова є ссавцем і дає молоко ВИКЛЮЧНО для годування свого потомства). Зазвичай це робить ветеринар_ка, як_а приходить і здійснює запліднення вручну. Сім'я беруть і зберігають окремо (що є досить страшною процедурою, під час якої це сім'я отримують від бика). Коли у корови забирають теля, це провокує у неї великий стрес, адже її розлучають з дитиною (і тут немає різниці між людським материнським інстинктом і таким самим у корови). Після розлучення з телям корова може днями та тижнями плакати. Якщо народжується теля-дівчинка, вона може залишитися і потім стати такою ж молочної коровою. Після народження теляти корова може давати молоко близько 10 місяців (може рік), але потім молока стає все менше і менше, і процедуру запліднення потрібно провести знову. Процес повторюється кожні 1-1,5 року: штучне запліднення, народження теляти, відправлення теляти на бійню, аж поки сама корова не стане «непридатною» і її теж вб'ють на м'ясо. Питання полягає не в тому, чи знущаються з корови, а в тому, що її взагалі використовують як ресурс і це вважається нормою, якщо робити це «по-хорошому» та «з любов'ю». Ставлення до тварин, як до ресурсу — це і є проблема навіть на маленьких господарствах. На нашій Instagram-сторінці в хайлайтах є комікс про теля Тіну. Радимо ознайомитись. З домашніми яйцями схожа ситуація. Курей вбивають, коли вони перестають нести достатню кількість яєць. А самі птахи з'являються з тих же місць, що і несучки на промислових фермах — з інкубаторів, де вбивають півників. Це відео дуже добре розкриває проблему домашніх яєць.
  • Тварини їдять інших тварин
    Далеко не всі тварини їдять інших тварин, правильніше було б сказати «деякі тварини їдять інших тварин». Тварини це роблять заради виживання, і якщо вони перестануть, то просто загинуть. Ми ж маємо можливість бути здоровими та щасливими без вбивства інших тварин. Леви, наприклад, окрім того, що їдять інших тварин, також вбивають левенят і гвалтують левиць, чи повинні ми повторювати ці дії у нашому житті та виправдовувати у нашому суспільстві? Цікаво, що ми обираємо лише одну характеристику лева і міряємо на себе, в той самий час, як в усьому іншому ми живемо абсолютно інше життя, далеке від природи: їздимо на автомобілях, літаємо на літаках, користуємося айфонами, каналізацією, електроенергією тощо. Ми, люди, маємо моральні інститути, ми розуміємо, що погано й що добре, і можемо приймати рішення відповідно. Наша TikTok-відповідь на це питання.
  • Рослини відчувають біль
    Відповідь на цей аргумент складається з двох частин. По-перше, рослини не відчувають біль, тому що у них немає центральної нервової системи й мозку. Рослини можуть реагувати на зовнішні подразники, але вони не здатні відчувати та страждати. Якщо навіть подивитися з еволюційної точки зору, відчуття болю грає важливу роль у виживанні й служить сигналом небезпеки, дозволяючи ссавцям швидко реагувати та уникати її. Для рослин немає сенсу відчувати біль, тому що вони не можуть пересуватися і відповідно втекти. По-друге, навіть якщо припустити (заради дискусії), що рослини відчувають біль, ми все одно повинні бути веганами, тому що лише дотримуючись цього способу харчування ми будемо «вбивати» менше рослин. Тварини, м'ясо і продукти яких ми вживаємо в їжу, так само їдять рослини, і їдять в десятки разів більше, ніж їли б ми напряму. Більш того, щоб вирощувати корми для тварин і виділяти землю під пасовища і ферми, індустрія тваринництва вирубує ліси та знищує дику природу, що веде до загибелі як рослин, так і тварин. Якби всі стали веганами, територію, що займає сільське господарство, можна було б скоротити як мінімум в 5 разів. Детальніше про це читай в цьому матеріалі.
  • Для отримання рослинних продуктів тварин також вбивають; веган_ки просто лицемір_ки
    Дійсно під час збору врожаю часто гинуть тварини (птахи, миші, змії), які опинилися в цей час на полі. Це відбувається опосередковано, у той час, як у тваринництві мільярди тварин вбивають абсолютно навмисно. Але навіть якщо порівнювати цифри, то веганська дієта все одно менш згубна для тварин. У цій таблиці порівнюється кількість вбитих тварин для отримання 1 мільйона калорій у 8 видах продуктів.
  • Достатньо просто скоротити вживання ПТП
    Чи могли б ви застосувати ту саму логіку до іншої несправедливості? Наприклад, менше не поважати жінок або бути расистом_кою лише раз на тиждень? Так само і з невеганськими продуктами: скільки б ви їх не вживали — заради них постраждали тварини. Навіть заради маленького шматочка якась тварина страждала, відчувала біль і була вбита. Для цієї тварини неважливо, як часто ви вживаєте ПТП.
  • Чому недостатньо вегетаріанства?
    Пропонуємо переглянути наступне відео від Еда Вінтерса. TW: чутливий контент
  • Як допомогти птахам перезимувати
    Повісь біля дому годівничку для птахів. З початком морозів годівничку потрібно буде регулярно заповнювати їжею для пернатих та слідкувати за її чистотою. Список того, що полюбляють птахи: сире насіння, просо, горіхи, арахіс, вівсянка, терті овочі та фрукти. ❗️Категорично заборонено давати птахам хліб.
  • У світі є важливіші проблеми, ніж тварини. Займайтеся правами людей
    У нашому світі, справді, існує багато бід, війн, страждань та несправедливості. Та не на всі ці жахливі речі ми можемо вплинути. Одним своїм бажанням ми не можемо зупинити війну росії проти України або розв'язувати проблему голоду, але ми можемо відмовитись від продуктів експлуатації тварин. І мова не йде про те, що потрібно кинути всі свої справи й захищати права тварин. Веганство — це пасивна дія. Можна бути веганом і при цьому займатися правами людей, допомагати тим, хто цього потребує, волонтерити у різних організаціях тощо. Однак, веганство допомагає не лише тваринам. Виробництво продуктів тваринного походження згубно впливає на навколишнє середовище, використовує величезну кількість ресурсів, забруднює воду, викидає в атмосферу парникові гази та стимулює зміни клімату. А це ж безпосередньо впливає на життя і здоров'я людей. Крім цього тваринництво веде до розвитку антибіотикорезистентності, що також впливає й на нас (антибіотики просто не діють). І більш актуальна проблема сьогодні — зоонозні інфекції, за них також відповідальне наше ставлення до диких і свійських тварин. До усього вищезгаданого варто сказати про людей, які змушені працювати на фермах, забивати тварин і виконувати інші практики, що впливає на їх психологічне здоров'я. Погодьтесь, що ніхто з нас не мріє з дитинства вирости та цілими днями вбивати тварин. Працівники боєнь страждають багатьма розладами, включно з посттравматичним стресовим розладом.
  • Веган_ки не вживають ліки? Як нам тестувати ліки?
    У медицині, на відміну від косметичної індустрії, ще не існує 100% альтернативи тестуванню на тваринах. Але вже створені розробки, які багато в чому замінюють тварин, скорочують їх кількість, а в майбутньому допоможуть повністю виключити їх з процесу досліджень. Однією з таких альтернатив є Organs-on-chips. Біочіп — імітація, що дозволяє відтворювати клітини певного органу (печінки, легенів, кишківника або нирок). Цей метод дозволяє контролювати роботу ліків в режимі реального часу. Друга альтернатива створена компанією SynDaver, розробки якої широко використовуються в медицині. Ще однією альтернативою є комп'ютерні симуляції (наприклад, QSAR і Read-Across). Хочемо нагадати, що веганство — відмова від спонсорування та підтримки експлуатації й вбивства тварин настільки, наскільки це практично можливо. Отже, веган_ки вживають ліки. Але, якщо є можливість — обирають серед аналогів ті, що не мають в складі ПТП.
  • Які існують альтернативи тестуванню косметики на тваринах?
    Розглянемо основні види альтернатив: in vitro: тести в пробірках на біологічних матеріалах (в тому числі на людських клітинах і тканинах). Цей метод заснований на створенні моделі шкіри людини. Варто відзначити, що в лабораторіях сьогодні можна відтворити абсолютно будь-який тип шкіри; синтетична людина компанії SynDaver. Спочатку ця технологія була створена американськими вченими для того, щоб замінити тварин у дослідженнях дихальних пристроїв і розробити штучні тканини, які б імітували роботу судин. Сьогодні продукти компанії SynDaver імітують тіла, які можуть не тільки дихати, а й кровоточити. Ці розробки широко використовуються в медицині, а також при тестуванні косметичної продукції; in silico: тестування за допомогою математичних моделей і комп'ютерних симуляцій. Один з таких методів називається Read-Across. Команда американських учених за допомогою даних про хімічні речовини і їх сумішах створила базу з 866 тисяч властивостей всіх проаналізованих препаратів (дані були отримані за час багаторічних дослідів на тваринах). На основі розрахунку коефіцієнтів подібності вчені навчили штучний інтелект оцінювати вірогідність небезпечних властивостей хімічних речовин. Точність такого аналізу складає 87%. Для порівняння, точність одиничного досліду на тваринах становить 57%, а повторного – 81%. Другий популярний метод називається QSAR моделювання (Quantitative Structure-Activity Relationship). Процедура QSAR дозволяє будувати моделі хімічних сполук і передбачати їх властивості, в тому числі токсичність. Цей метод активно підтримує бренд Lush. У 2013-му році нагороду Lush Prize Awards отримала команда ліверпульських дослідників, що займаються просуванням моделювання QSAR як альтернативу випробувань на тваринах; тестування на добровольцях. На базі клінік проводяться випробування, в рамках яких добровольці деякий час користуються певними засобами під постійним наглядом лікарів. Також використовується метод малих доз: добровольцям вводять дозу певної речовини, нездатну викликати будь-який фармакологічний ефект, а потім спостерігають, як швидко розщеплюється препарат в організмі.
  • У цирках тварини живуть набагато довше, ніж у природі
    Тривалість життя не гарантує її якість і щастя. На волі леви та інші тварини живуть природною для себе життям: бігають, полюють, створюють соціальні зв'язки, розмножуються, грають і так далі. Вони вільні. Спробуйте уявити, що ви могли б прожити зайвих 10-20 років, але ... в клітці. Детальніше про цирки читай тут.
  • Зоопарки захищають види тварин від зникнення
    З підтримкою популяції видів, що зникають, заповідники справляються краще, ніж зоопарки. До того ж в заповідниках тварини живуть в природному середовищі існування. 99% всіх тварин в зоопарку НЕ знаходяться на межі зникнення, а просто є інструментом заробітку. Зоопарки — це бізнес на основі експлуатації диких тварин. Ще один приклад неспроможності зоопарків — історія жирафа із зоопарку в Копенгагені. Детальніше про зоопарки читай тут.
  • Ці тварини зникнуть, якщо ми перестанемо їх вирощувати
    Корови, свині, кури й інші тварини, яких ми сьогодні розводимо, люди селекціонували сотнями, тисячами років, щоб тварини давали більше молока, несли більше яєць, мали більше м'яса або жиру (і все це на шкоду їхньому здоров'ю та добробуту). Ці тварини виведені людиною, а у природі вони вже або вимерли (як тур, предок корови), або живуть зовсім іншим життям. Наприклад, банківська курка, яка вважається родичкою сучасних яєчних курей, у природі несе лише 8-12 яєць на рік (що для неї є оптимальним для продовження свого роду), а селекційні кури-несучки для порівняння можуть нести по 250 яєць на рік. Іншими словами цих тварин, яких ми розводимо, у природі та не існує. А зберігати якийсь вид лише для того, щоб експлуатувати та вбивати його представників, це дуже жорстоко.
  • Якщо всі стануть веган_ками, тварини переповнять планету
    Цього не трапиться. Важливо розуміти, що тварин на фермах запліднюють штучним шляхом і їх кількість контролюється бізнесами в залежності від попиту. І оскільки всі не стануть веганами за один день, навіть за один рік чи 10 років, то цей перехід відбуватиметься поступово, і коли попит на продукти тваринного походження зменшуватиметься, то і пропозиція знижуватиметься, відповідно тварин менше розводитимуть. І ми дійдемо до того моменту, коли невелика кількість тварин зможе дожити своє життя у притулках. Наша TikTok відповідь на це питання тут.
  • Зачинивши ферми, ми позбавимо людей робочих місць
    По-перше, фермери можуть перекваліфікуватися і зайнятися виробництвом рослинних продуктів. Деякі фермери вже так і вчинили. Наприклад, Джей Вайлд, британський м'ясо-молочний фермер, перекваліфікував свою ферму під вирощування рослинної продукції. А його корови знайшли новий дім в притулку для тварин, де, як каже Джей, вони будуть жити щасливим коров'ячим життям. Про історію фермера зняли короткометражний фільм «73 корови». По-друге, подивімося на несправедливість з боку жертви. Адже ми не будемо жаліти найманого вбивцю, що втратив роботу, вірно? Так само і з тваринництвом — тварини страждають і гинуть без жодної необхідності. По-третє, тваринництво субсидується державою. У 2020-му році з бюджету України на підтримку тваринництва буде виділено 1 мільярд гривень. Ці гроші могли б піти на підтримку фермерів, які виробляють рослинні продукти (а також тих, хто змінює кваліфікацію).
  • Всі люди ніколи не стануть веган_ками
    Це лише допущення. Але навіть якщо так, чи може це стати виправдовуванням, щоб зовсім ними не ставати? Наприклад, у світі досі є расисти, гомофоби, сексисти, насильники, чи означає це, що ми маємо толерувати цьому і також бути такими? Якщо усі люди у світі ніколи не погодяться з тим, що жінки мають такі ж права, як і чоловіки, чи означає це, що потрібно позбавити жінок прав? Ми не відповідальні за вчинки інших людей, але свої дії ми можемо контролювати й жити згідно зі своїми моральними принципами. Неважливо, чи будуть усі люди веганами, чи не будуть, головне, чи будеш ти.
  • Як допомогти бджолам
    Бджоли обпилюють рослини вже понад 30 млн років, завдяки чому зберігається баланс екосистем і біологічне різноманіття. Вони відіграють велику роль у відновлені неплодючих територій, а також сприяють балансу вуглекислого газу в атмосфері. За 30 років популяція бджіл скоротилась на 40%. 3/4 всіх культур обпилюються бджолами. Як допомогти бджолам? Розповідайте знайомим про проблеми зміни клімату і зменшуйте свій вуглецевий слід. На веганстві ви зменшуєте свій вплив на природу (вирубка лісів, метанові викиди й т.д.). Знайдіть спосіб компостувати органічні відходи. Беріть участь в екологічних акціях з висадки дерев і тощо. Можна створювати зелені острівці в місті, клумби. Садіть медоносні квіти у себе в саду чи на балконі й не забудьте їх поливати, щоб бджоли могли втамувати спрагу. Посадити дружні до бджіл квіти: 🌸 Очиток (седум) 🌸 Золотушник 🌸 Волошка 🌸 Вероніка колосиста 🌸 Шавлія 🌸 Настурція 🌸 Дивина 🌸 Соняшник 🌸 Лаванда 🌸 Ротики За можливості збудуйте або придбайте будиночок для бджіл. Встановіть його в безпечному місці (бажано в тіні й біля квітів). Не використовуйте пластик (щоб не утворювався конденсат) чи жерстяні банки. Виїжджаючи на природу чи в гори, не смітіть, не паліть багаття (використовуйте пальники), не рвіть в великій кількості польові квіти. Уникайте пестицидів та агрохімікатів, особливо неонікотиноїди, таких як листяні спреї та гранули, що містять: 🚫 Нітрофурантоїн 🚫 Ацетаміприд 🚫 Тіаметоксам 🚫 Клотіанідін 🚫 Імідаклоприд Більшість з неонікотиноїдів залишаються в ґрунті багато років і продовжують постійно поглинатись рослинами, перетворюючи їх з корисних в токсичні. Надавайте перевагу натуральним засобам для обробки. Розпиляти їх бажано вночі, коли бджоли найменш активні.
  • Соя шкодить навколишньому середовищу і є причиною вирубки лісів в Амазонці
    Навіть якщо так, 96% всієї сої, яку вирощують на місцях лісів Амазонії йде на корм коровам, свиням і курям. Більш того, 70-75% всієї сої у світі йде на корм тваринам, яких вирощують заради їх м'яса, молока і яєць. Якщо порівнювати коров'яче та соєве молоко, то соєве є набагато більш екологічним. Тому якщо ви піклуєтесь про вплив на навколишнє середовище, вам потрібно відмовитися від продуктів тваринного походження. А також, вам і не обов'язково вживати сою, є багато інших смачних і корисних бобових.
  • Натуральне хутро менше шкодить навколишньому середовищу
    Існує помилкова думка про те, що натуральне хутро швидко розкладається, адже це частина мертвої тварини. Але в такому випадку шуби швидко розкладалися б прямо в наших шафах. Тому в процесі виробництва хутро проходить сильну хімічну обробку токсичними речовинами: формаліном, формальдегідом і фарбами на основі ціаніду, що стримують процес розкладання. У 2011-му році голландська компанія CE Delft вивчила вплив на навколишнє середовище натурального хутра, бавовни, акрилу, поліестеру і вовни. З'ясувалося, що виробництво хутра має найгірший вплив майже за всіма екологічними показниками, серед яких кліматичні зміни, небезпечні викиди та евтрофікація (заболочування). Далі йшла вовна, за нею – бавовна (через надмірне споживання води) і лише в кінці — поліестер і поліакрил. Тож, штучне хутро, що зазвичай складається з акрилу і бавовни, має менший вплив на навколишнє середовище в порівнянні з натуральним.
  • Натуральна шкіра більш екологічна
    Індустрія розведення тварин заподіює суттєвої шкоди планеті. Так, розведення корів і забезпечення пасовиськ для них відповідальні за 80% вирубок лісу у Південній Америці. Антропогенна деградація лісів стала однією з причин масштабних амазонських пожеж, що стались минулого літа. А ще тваринництво — джерело 14,5% викидів парникових газів на Землі. А оскільки продаж шкіри – неодмінна частина м'ясо-молочної індустрії, то неможливо казати про її екологічність. Отримання шкіри — не єдина проблема. Сучасні технології вичинки можуть бути не менш небезпечними для природи та здоров'я людей. Хром, що широко використовується в дубильному процесі, може накопичуватися в тканинах живих організмів і викликати роздратування шкірних покривів і дихальних шляхів. Також поблизу таких виробництв відбувається забруднення водойм і ґрунтів. Натуральну шкіру обробляють приблизно 250 речовинами, серед яких формальдегід, ціанід, миш'як і хром. Вони потрапляють у воду і підвищують ризик захворювань для місцевих жителів.
  • Мені не вистачає енергії, коли я не їм ПТП
    Більшість рослин має низьку концентрацію калорій на 100 г ваги або 100 мл обсягу. Тому причиною нестачі енергії може бути недостатня кількість їжі. Це можна виправити, додавши ще одну порцію улюбленої страви або кілька порцій фруктів протягом дня. Якщо немає звички їсти багато, можна їсти малими порціями, але часто. Варто також додати у раціон більше горіхів (наприклад, волоських, лісових чи бразильських) і/або насіння — меленого льону, маку, кунжуту, чіа, конопель. Важливо розуміти, що різка зміна звичного харчового раціону — це сильний стрес для організму, що може привести до різних реакцій. Після завершення адаптаційного періоду до тебе — за наявності збалансованого веганського харчування — повернеться твій нормальний ресурсний стан.
  • Морепродукти та риба дуже корисні для людини, в них міститься Омега-3
    Користь риби й морепродуктів не може виправдовувати експлуатацію і вбивство цих істот. Веганський раціон може забезпечити людину всіма необхідними нутрієнтами, які ми шукаємо у рибі. Наприклад, альфа-ліноленова кислота (одна з важливих омега-3 жирних кислот) міститься у насінні льону, чіа, волоських горіхах, брюссельській капусті, шпинаті й броколі. Риба ж є абсолютним лідером у списку джерел хімікатів (таких як ртуть, токсичні ПХД, діоксини) для людини, котра не курить.
  • Чоловікам/спортсменам/дітям необхідно вживати ПТП. Без них вони не отримають необхідної кількості білка/кальцію/вітамінів
    Веганство сьогодні визнано повноцінною дієтою для будь-якої людини на будь-якому життєвому етапі. Необхідно лише збалансувати харчування, періодично здавати аналізи й стежити за тим, щоб у раціоні була присутня необхідна кількість жирів, білків, вуглеводів, вітамінів, мінералів тощо. Рекомендуємо подивитися відео (російською мовою, бо зняте до 24.02) про десятьох найвідоміших спортсменів-веганів, а також ознайомитися з офіційними позиціями медичних і дієтологічних організацій та з рекомендаціями зі спортивного харчування.
  • Коров'яче молоко потрібно для отримання кальцію
    Люди одомашнили кіз і корів лише близько 10 тисяч років тому — до цього ми жили без молочних продуктів протягом усього дорослого життя. Ссавці вживають молоко лише у дитинстві. Єдине необхідне людині молоко — це молоко матері. Корова — травоїдна тварина. Вона отримує кальцій із зелені. Ми теж можемо отримати 600-1000 мг кальцію на день, вживаючи, наприклад, кріп і петрушку, броколі, сою, мак і кунжут. Багато веганських продуктів додатково збагачені кальцієм і вітаміном D, що сприяє його засвоєнню.
  • Які аналізи потрібно здавати веганам і веганкам?
    Основні: Загальний аналіз крові (ЗАК) Активний B12 (голотранскобаламін) Вітамін D (D3-25(OH)) Додаткові: Білок загальний Вітамін А Йод Кальцій Креатинін Феритин (залізо) Детальніше про аналізи тут
  • Які вітаміни обов'язково приймати?
    Вітамін В12 і вітамін D (особливо взимку) входять у список обов'язкових для веганок та веганів. В12 отримується методом біосинтезу за допомогою бактерій та не є продуктом тваринного походження. Продається у вигляді таблеток, спрею чи розчину для ін'єкцій. Також В12 є у збагачених вітаміном продуктах, наприклад, тофу, харчових дріжджах, пластівцях тощо (вказують в складі продукту). Між двома розповсюдженими формами В12 — метилкобаламіном та ціанокобаламіном доведеної різниці нема, але форма ціанокобаламіну дешевша та стабільніша у сонячному світлі, тому перевага надається їй. У разі дефіциту В12 (на який може вказати відповідний аналіз крові) звернись за допомогою до лікаря чи лікарки. Детальніше почитати про В12 можна тут. Вітамін D виробляється нашою шкірою під безпосереднім впливом сонячного світла і є дуже важливим для нашого здоров'я. Якщо спосіб життя не передбачає тривалого перебування на сонці, або його у твоєму регіоні недостатньо, вітамін також приймається окремо. Підходить як D2, який завжди рослинного походження, так і D3, з яким треба бути уважнішим, бо його часто виготовляють з шерсті тварин (ланоліну). Також зверни увагу на склад капсули, якщо така є. Детальніше про вітамін D читай тут. Перед вживанням проконсультуйся з лікар_кою. Детальніше про вітаміни можна прочитати тут.
  • Веган_кам не вистачає вітамінів. Наприклад, B12 є тільки в продуктах тваринного походження
    Вітамін B12 дійсно відсутній в рослинній їжі, що часто стає приводом для критики веганського харчування. Важливо розуміти, що B12 отримується методом біосинтезу за допомогою бактерій та не є продуктом тваринного походження. Але більшість вирощуваних на м'ясо тварин не пасуться та отримують B12 в ін'єкціях (або зі збагаченим цим вітаміном кормом). 90% синтетично виробленого B12 споживають саме тварини на фермах, а не люди. Дефіцит B12 зустрічається у всіх людей (особливо літніх), а не тільки у веганів. Цій проблемі нескладно запобігти, вживаючи B12 додатково. Детальніше про B12 та де його купити читай тут.
  • Чи п'ють веган_ки алкоголь?
    Веганство — не одне й теж, що і ЗСЖ (здоровий спосіб життя). Тому так, веганки та вегани вживають алкоголь, але не весь. Загалом алкогольні напої можуть бути невеганськими з двох причин: Додавання інгредієнтів тваринного походження безпосередньо до кінцевого продукту (молочні складові, мед, яйця, кармін тощо). Неетичність виробничого процесу, де під час фільтрування напою можуть використовувати продукти тваринного походження: желатин, яєчні білки, мушлі, риб'ячий клей, альбумін, молочні продукти, кісткове вугілля та хітин. На жаль, виробників не зобов'язують вказувати подібні інгредієнти на етикетці. При освітленні пива чи сидру може використовуватись риб'ячий жир або клей. Для більш насиченого смаку в склад додають мед, яєчний білок і морепродукти. У вино можуть додати яєчний білок, пепсин, хітин і кісткове борошно. Для очищення виноградного сусла використовують кісткове вугілля, харчовий желатин. Можуть застосувати нутрощі риб для запобігання виникненню осаду. Більшість лікерів мають в складі вершки, яйця та інші тваринні компоненти. Міцні напої, які у процесі виготовлення проходять через дистиляцію (бренді, горілка, віскі, джин, ром та текіла), зазвичай є веганськими. Етичне пиво є у Budweiser, Corona, Heineken, опції у Guiness та Stella Artois, Staropramen та інші. Щодо крафтового пива краще уточнювати безпосередньо у броварнях. Перевірити етичність алкоголю зручно на ресурсі barnivore.com. Також вже перевірений алкоголь (і не тільки) можна знайти на сторінках Instagram в ukrainian.vegan.mom чи в групі VEGAN IN SUPERMARKETS UKRAINE.
  • Що робити з тарганами, крисами та іншими «шкідниками»?
    Для початку визнач причину їхньої появи в домі. Найчастіше це сприятливі для життя умови: волога, тепло та, звісно, їжа. Якщо запобігти появі цих факторів, то мишам чи тарганам не буде потреби залишатись. Від гризунів дієвим способом є звукові відлякувачі. Від жуків можна використовувати ефірні олії: Кедрове дерево — комарі, мухи, мурахи, блохи, кліщі, воші. Перцева м’ята — мурахи, попелиці, клопи, таргани, блохи, плодові мухи, мошки, воші, моль, павуків, клопи, оси. Лимонний евкаліпт — комарі. Лимонник (лемонграс) — блохи, мухи, плодові мухи, кліщі, комарі. Чайне дерево — постільний клоп, пиловий кліщ, воші. Кориця — оси, постільні клопи, павуки. Цитронела — блохи, комарі, мошки, моль, кліщі. Лаванда — комарі, воші, мухи, мошки, мурахи, клопи, моль, павуки, кліщі, плодові мухи. Апельсин — мурахи, таргани, мошки, воші, моль, павуки, кліщі, довгоносики, блохи. Ще варто пам’ятати про дотримання чистоти та порядку в домі. За можливості врятуй жука чи павука піймавши, наприклад, в банку та випустивши на вулицю.
  • Чи етично купувати шкіру, хутро, вовну на секонд-хенді?
    Обираючи вироби тваринного походження, ми умовно погоджуємося, що тварин дозволено експлуатувати та вбивати заради одягу. Ми ніби не бачимо проблеми, оскільки річ не нова. Також, придбавши нові чи вживані товари тваринного походження, ми підтримуємо індустрію та створюємо на них попит. Масштаб порівняно менший, ніж при купівлі нових речей у магазині, але він є. З економічної точки зору, якщо ми створюємо попит, то секонд-хенди ймовірніше віддаватимуть перевагу товарам тваринного походження під час чергової закупівлі. І навпаки, якщо попиту немає, то відповідно такі товари не будуть популярними та на них не можна буде заробити. Перевіряти склад речей, які купуєте, та обирайте етичні товари. Детальніше про індустрію одягу та чому веган_ки не носять одяг тваринного походження тут. Про те, де шукати веганський одяг читай тут.
  • Як писати листи виробникам?
    Часто в складі продуктів, косметики або ж побутової хімії містяться інгредієнти, які можуть бути як веганськими, так і невеганськими. Щоб з’ясувати це, потрібно написати виробнику. Зазвичай контакти можна знайти на пакуванні, або за допомогою пошуковика за назвою компанії. На сайті виробника ви знайдете адресу електронної пошти або форму зворотного зв’язку. Також можна написати виробнику у соціальних мережах — Facebook, Instagram тощо. Ти маєш сформулювати чітке запитання, щоб отримати вичерпну інформацію, адже інколи виробники не знають що означає «по вегану» і можуть надати неправильну або неправдиву відповідь. Вказуй назви харчових добавок (якщо це стосується харчових продуктів), цікався з якої сировини їх виготовляють та рекомендуй виробникам запитувати цю інформацію у їхніх технологів чи постачальників інгредієнтів. Обов’язково наголошуй на важливості цієї інформації особисто для себе, оскільки ти не вживаєш продукти тваринного походження. Будь ввічлив_ою та не забувай дякувати за змістовну відповідь! Крім того, перелік веганських продуктів, косметики та побутової хімії можна знайти на сторінках Instagram: ukrainian.vegan.mom. Facebook: VEGAN IN SUPERMARKETS UKRAINE (спільнота, щоб ділитись веганськими знахідками. Варто перевіряти їх додатково). А ось приклад звернення до виробників косметичних засобів: «Вітаю! Мене звати ___________, я — веган_ка. Пишу вам, тому що мене дуже зацікавила ваша компанія та продукція. Буду дуже вдяч_на, якщо у вас знайдеться трохи часу, щоб відповісти на кілька запитань щодо вашої продукції. Хоті_ла б у вас уточнити: 1. Чи є в складі вашої продукції продукти тваринного походження? 2. Чи тестуєте ви на тваринах компоненти, які використовуєте для створення продукту? 3. Чи тестується на тваринах продукція в процесі виробництва? 4. Чи тестується на тваринах кінцевий продукт? 5. Чи завозите ви свою продукцію в Китай? 6. Чи можете ви надати висновок санітарно-епідеміологічної експертизи або протоколи досліджень? Дякую за відповідь!»
  • Веган_кою бути дорого
    Це не так. Найдешевші продукти, які ми тільки можемо знайти, це гречка, квасоля, картопля, вівсянка та інші крупи, бобові та овочі. Найдорожчий рослинний продукт — горіхи, але їх їдять і вегани, і невегани, адже вони дуже корисні й необхідні нам (щоб було дешевше, можна робити покупки на базарах/ярмарках). Звичайно, бюджет може бути великим, якщо купувати їжу у дорогих магазинах та їсти у ресторанах, але це буде дорого незалежно від дієти. Є деякі веганські продукти, такі як рослинні копії сиру та м'яса, які коштують дорого, але їх ціна зумовлена поки меншим попитом, і ці продукти зовсім не обов'язкові у раціоні. Рослинне молоко вітчизняного виробництва (наприклад, Green Smile) коштує не набагато більше коров'ячого. Багато людей в Україні стають вимушеними вегетаріанцями саме тому, що м'ясо та риба — дуже дорогі продукти, і люди не можуть собі їх дозволити. Детальніше читай в нашому матеріалі.
  • Як знайти веганську продукцію в магазині?
    Знайди одну з позначок, що вказують на сертифікацію веганського продукту. Додатково перевір на сайті організації, яка його сертифікувала. Не рідко бренди можуть використовувати ці позначки неправомірно (не отримавши сертифікат). Знайди склад на упакуванні. Якщо він заклеєний, його немає або упакування відсутнє, спробуй знайти склад продукту в інтернеті. Переглянь жирний текст, яким позначають алергени (молоко, яйця, мед тощо). Якщо алергенів немає та / або вони рослинного походження, переходь до вивчення «Єшок». Перевірити походження е-компонентів можна за допомогою мобільних додатків Vegsafe на IOS або Vegan Additives на Android. Уважно переглянь весь склад, перевіряючи всі незнайомі або сумнівні інгредієнти, а також їх складові (похідні) в інтернеті / мобільних додатках. Якщо в складі є інгредієнти, які можуть бути як тваринними, так і рослинними — напиши виробнику, щоб дізнатись їхнє походження. На упакуванні можна знайти контактну адресу, соцмережі, сайт або телефон виробника. Перевірити етичність алкоголю зручно на ресурсі barnivore.com. Існують профілі в соцмережах, які мають базу веганських продуктів та спрощують нам пошук. Instagram: ukrainian.vegan.mom. Facebook: VEGAN IN SUPERMARKETS UKRAINE (спільнота, щоб ділитись веган-знахідками. Варто перевіряти їх додатково).
  • Продукти з фразою «Може містити сліди молока» веганські?
    Часто на полицях супермаркетів та магазинів можна знайти товари без продуктів тваринного походження у складі з написом: «Може містити сліди молока, яєць» тощо. Проте це зовсім не означає, що такі товари не веганські. Більшість виробників не є повністю веганськими. Тому рослинні лінійки виробляються не на окремих заводах, а в тих самих приміщеннях, що й тваринні продукти, але після ретельної обробки всього обладнання. Повністю ізолювати виробництво виключно веганської продукції невигідно та практично неможливо. Під час виготовлення рослинної продукції існує ймовірність випадкового потрапляння до неї мікрочастинок певного продукту. Саме тому виробник вказує, що вона може містити сліди яєць, молока та інших продуктів, які можуть викликати сильну алергічну реакцію. Це дозволяє попередити покупців про можливу шкоду для їх здоров’я, а також убезпечити виробника у випадку смерті. Така практика — виключно ініціатива виробника, який хоче убезпечити себе і свого покупця, адже законодавчого зобов’язання розміщувати подібні написи немає. Отже, ви можете сміливо купувати продукти з написом «може містити сліди» та до складу яких не входять продукти тваринного походження — вони веганські. Більш детально про це читай в нашій статті.
bottom of page