top of page

ЧИ ІСНУЄ (НЕ)ГУМАННЕ ВБИВСТВО.У всьому світі щороку офіційно вбивають понад 74 млрд наземних сільськогосподарських тварин і трильйони водних тварин, з яких майже 71 млрд — це кури та понад 1 млрд — свині. І це число, на жаль, лише зростає. Наприклад, в Україні споживання курятини протягом всього 21 століття збільшилося на 528% у порівнянні з показниками 2000 року.


Ми вже не раз зазначали, що основна причина, чому веган_ки не їдять мʼясо — етика. Адже споживаючи продукти тваринного походження люди підтримують вбивство. Однак часто заперечують це. Уявімо, що кілер_ка застрелив_ла людину. Ми ж не перестанемо вважати замовника_цю цього вбивства учасником_цею злочину, хай навіть він або вона самого пострілу не робив_ла.


Щоб знайти відповідь на питання: «Чи існують гуманні способи вбивства тварин?», розберімося, що взагалі вважають «гуманним».


Багато хто вважає «гуманним» забій тварини, який не завдає їй болю, стресу, страху чи страждань.


Віряни подекуди переконані, що вбивство за ритуальними правилами (наприклад, кошерний шхита забій у юдеїв_ок чи халяльний забіха забій у мусульман_ок) якраз не призводить до страждань. Він полягає у швидкому перерізанні життєво важливих артерій, коли тварини «безболісно» стікають кров’ю (тварина інколи може бути оглушена до забою). Чи назвали б ми цей процес «гуманним», якби йшлося про життя людей? Чи можна взагалі собі уявити «гуманний» метод вбити того, хто не хоче помирати?


В останні роки у тваринництві з’явились нові методи забою тварин, часто можна зіткнутись з поглядом, що начебто вони не призводять до страждань. Однак чи дійсно можливо забрати життя без болю та страждань? Про це піде мова далі.


У цій статті ми описуємо методи вбивства та страждання тварин під час них, тому деякі моменти тобі може бути важко читати. Але ми просимо зробити це і поширити матеріал серед знайомих невеганів_ок.


Якщо тебе цікавлять причини стати веганом чи веганкою радимо прочитати статтю про це у нашому блозі.МЕТОДИ ВБИВСТВА ТВАРИН


Існують такі методи вбивства тварин та свійських птахів:

  • Отруєння газом. Метод, який дозволяє тримати у газовій камері одночасно декілька десятків особин. В останні хвилини життя тварини задихаються, відчувають страх та сильний біль. Окрім цього, не всі особини помирають одразу. Деякі з них потрапляють на етап знекровлення ще живими.

  • Електрична ванна. Живих птахів підвішують за ноги в металеві кайдани на конвеєрну стрічку. Вона рухається до ванни з водою, яка знаходиться під напругою. Коли голова свійської птиці торкається води, струм проходить крізь тіло та оглушує її. На наступному етапі оглушену курку, качку, гуску або індичку чекає механічний ніж, який перерізає шию. Однак цей метод не надійний: деякі птахи не торкаються води та, відповідно, не отримують оглушення. Тому різак може лише поранити шию або взагалі її не зачепити. Це призводить до того, що птиця потрапляє в резервуар для ошпарювання частково або повністю свідомою.

  • Електричні щипці. Великі щипці з електродами розміщують на голові тварини та пускають через них струм. Він одночасно проходить через мозок та серце, щоб спричинити зупинку серця. Однак цей метод має ряд значних недоліків. Оглушення триває лише 20-40 секунд, тому час між ним та безпосереднім вбивством має бути дуже коротким. Також розряд струму може бути занадто слабким або щипці розташують неправильно. У такому випадку тварина може пручатися та відчувати увесь біль від шматування її тіла.

  • Пістолет. Тварину оглушують спеціальною кулею, яка має потрапити прямо в мозок чи шийний хребець, в залежності від виду особини. Також використовують пістолет із висувним стеком по якому проходить струм і вражає нервову систему. Однак для того, щоб влучно поцілити пістолетом у тварину її необхідно міцно тримати та мати великий досвід забою. Саме тому часто недосвідчені робітники_ці бійні промахуються, чим спричиняють тваринам додаткові страждання.

Описані вище методи найчастіше зустрічаються на великих скотобійнях, проте на маленьких виробництвах все не набагато краще, а іноді навіть гірше. Адже часто тварин забивають без оглушення, використовують величезний молот, яким трощать череп або проштрикують ножем і залишають стікати кровʼю.


Якщо ти морально готовий_а до більш глибоко занурення в тему — пропонуємо подивитися фільми про жорстокість тваринництва та експлуатацію тварин з нашої добірки. Після їх перегляду в оточені все рідше звучить фраза чи важко відмовитися від мʼяса.ВБИВСТВО ТВАРИН.

ЗАРАДИ ЧОГО?


Страждання тварин і птахів на фермах не обмежуються лише моментом забою. Вони перебувають у постійному стресі та неприродних для себе умовах упродовж всього життя. Курки живуть у тісних клітках, де не можуть навіть розправити крила, свиням виривають ікла та обрізають хвости без знеболювального, а в корів забирають дітей зазвичай одразу після народження заради телятини. Все це та багато іншого сильно травмує психіку тварин і змінює їхню природну поведінку. І різні методи забою не полегшують страждання, як дехто вважає, а лише додають нових.


Тим паче, що людині не потрібно вбивати тварин заради мʼяса, адже у світі існує безліч рослинних альтернатив. До речі, про головні причини відмови від мʼяса ми вже розповідали у блозі, якщо ти не читав_ла, швидше переходь за посиланням.


Для забою свиней використовують оглушення газом, однак, як ми зазначали вище, цей метод неефективний. Не всі особини одночасно непритомніють, тому часто тварини залишаються у свідомості, коли їх починають шматувати, та відчувають нестерпний біль до останньої хвилини життя. Європейське управління з безпеки харчових продуктів визнало, що цей метод викликає біль, страх і респіраторні розлади у свиней, тому його варто заборонити.

Ще гірше, коли свиней проштрикують ножем, навіть не оглушивши, як це було, наприклад, на бангкокській фермі. Там у 2019 році представники «Open Cages UK» відзняли жахливі кадри того, як вбивають свиней на мʼясо. Відео дуже жорстоке, але його потрібно подивитися, щоб краще розуміти, що відчувають і бачать тварини на більшості скотобоєнь у світі, а також усвідомити як саме «свинина» потрапляє до тебе на стіл. Якщо ти готовий_а — переходь за посиланням (на 6 хв 29 с показують момент забою). Працівники ферм штовхали свиней ногами або били тварин шокерами, щоб ті зайшли у вантажівку. На самій бійні тварин різали прямо на очах інших особин без жодного оглушення. Вони помирали від порізів повільно, перебуваючи при тямі.


Великих копитних зазвичай «оглушують» спеціальним пістолетом, про який вже згадували вище. Тварину заганяють в металеву коробку, де працівник бійні стріляє їй у голову поміж очі, щоб потрапити у мозок. Після цього тіло прикріплюють за ногу до конвеєра, де його знекровлять. Корова помирає від втрати крові ще до того, як відновиться від оглушення, але це в кращому випадку. У гіршому — тварина приходить до тями й страждає від сильного болю у тілі та голові до самого моменту смерті. До речі, про причини відмовитися від молока ми писали раніше.ВБИВСТВО ЗАРАДИ ХУТРА, ПІР'Я ТА ШКІРИ


Коли ми бачимо одяг з написом «з натуральної вовни/шовку/шкіри тощо», то не ототожнюємо це з «процесом його виробництва», який відрізняється не меншою жорстокістю, аніж мʼясна індустрія.


Людині не потрібно вбивати тварин заради шкіри та хутра, адже у сучасному світі це не єдиний спосіб зігрітися.


Один з улюблених матеріалів невеганів_нок для теплих і мʼяких светрів — вовна. Однак мало хто знає, якою ціною індустрія її отримує. Вівці страждають впродовж всього життя від жорстоких методів стрижки, а потім — помирають у муках. Для їх забою використовують пістолет або електричні щипці.

Особливо жорстоким є вбивство хутрових звірів. Для того, щоб не пошкодити «дорогоцінний матеріал» тварин вбивають струмом або газом. Лисицям просовують у рот та анальний отвір металеві стрижні, через які пускають струм. Щоб паралізувати тварину використовують ін’єкції, після яких тварини не можуть рухатися, але продовжують бачити, чути та найголовніше — відчувати біль.


Не менше звірі страждають і від общипування. Адже для отримання пірʼя або, наприклад, ангорської вовни матеріал вручну виривають з живих істот.

В одному з розслідувань PETA активісти показали, як здирають шкіру зі ще живих пітонів для всесвітньовідомого бренду Louis Vuitton.


Також зазначимо, що тварин не лише вирощують в жахливих умовах на фермах, а ще й відловлюють капканами, які металевими «зубами» травмують лапи, хвости та інші частини тіла. Протягом декількох днів безвинна тварина може знаходитися у капкані без їжі, води та з переламаними кістками.ВИЛОВ РИБИ ТА ІНШИХ ВОДНИХ ТВАРИН


Щороку люди виловлюють майже 170 млн тонн, так званих, «морепродуктів». Через несхожість нам важко усвідомити рівень жорстокості, яку людина завдає рибам та молюскам. Однак він надзвичайно високий, адже ми дозволяємо собі варити раків живими, викладати рибу, що дихає на прилавки або заморожувати її у морозильних камерах. Під час вилову риби у риболовних сітках часто травмуються дельфіни, черепахи та акули.


Серед основних методів вбивства водних тварин виділяють:

  • Живе охолодження — рибу дістають із води й одразу кидають на лід. Там вона замерзає, задихається та довго страждає, тому таку практику визнали негуманною.

  • Газування — введення риби практично в наркоз через насичене вуглекислим газом середовище. Риба при цьому відчуває сильний стрес і намагається врятуватись.

  • Оглушення ударом — рибу б’ють важким предметом по голові або її тілом об стіну чи підлогу, допоки її життєво важливі органи, в першу чергу, мозок не перестане працювати.

  • Електроудар — електричний струм пропускають через воду, щоб викликати подібність до епілептичного припадку у риби. Смерть часто наступає через зупинку серця.

  • Ікедзіме — японський метод вбивства за допомогою шипа, який вводять у мозок. Дуже важко одразу потрапити у правильне місце, тому риби часто страждають від жахливого болю до самої смерті.

Асоціація гуманних забоїв вважає, що риба має знаходитися за межами води лише протягом 15 секунд до оглушення. Але, найчастіше, морські та річкові жителі помирають довгою і болісною смертю. Довгий час вчені вважали, що риба не відчуває болю, але сучасні дослідження довели протилежне.ЧИ ІСНУЮТЬ ГУМАННІ СПОСОБИ ВБИВСТВА?


Хоча у кожного з нас може бути власне визначення «гуманності», але від нього точно не мають страждати інші істоти. Люди вбивають, калічать, мучать таких самих жителів планети, що як і ми здатні відчувати. Все це робиться лише для задоволення власних примх. Лицемірно заявляти про любов до одних тварин, водночас оплачуючи їхнє вбивство. Жодна норка, лисиця, корова або рак не мають помирати болісною смертю для нашого з тобою смакового чи естетичного задоволення. Тому вважати хоча б якийсь спосіб забою «гуманним» ми не можемо.Однак ми точно можемо разом зупинити та зменшити страждання птахів, інших наземних чи водних тварин. Якщо тобі цікаво як це зробити — реєструйся на безплатний курс «Веган-експрес» від «Кожної тварини». Там ми детально розбираємо, чому варто стати веганом. Адже кожен з нас може зробити внесок у добробут та свободу тварин, просто відмовившись від продуктів тваринного походження.

留言


Хочеш дізнатися більше про веганство? Пройди безплатний 7-денний курс

bottom of page