top of page

ЧОМУ ЛЮДИ ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ ВІД М'ЯСА?Відмова від мʼяса для багатьох — найпростіший етап переходу на веганство чи вегетаріанство, адже продукт напряму асоціюється зі вбивством і жорстокістю. Однак більшість з нас виросли в сімʼях, де мʼясо вважається головною стравою святкового столу та «скарбницею» поживних речовин. Тому відсутність продукту в раціоні сприймають як тимчасову заморочку чи лікувальну дієту. Проте мʼясні вироби мають ряд ризиків для здоровʼя людини, підтверджених провідними медичними інститутами, зокрема спілками дієтологів. Команда «Кожної Тварини» зібрала для тебе основні причини відмови від мʼяса та поради, як просто та безпечно виключити його з раціону.ЧОМУ ЛЮДИ ПЕРЕСТАЮТЬ ЇСТИ М'ЯСО?

стадо овець

У кожно_ї з нас можуть бути свої причини стати веганом чи веганкою та перейти на рослинне харчування. Але основні з них — етика, здоровʼя та турбота про довкілля. Ми вже розповідали про те, чому люди відмовляються від молока та яєць, а сьогодні зосередимося саме на мʼясі.


1. М'ЯСО — ПРОДУКТ ВБИВСТВА ТА ЖОРСТОКОСТІТварину в сучасному світі сприймають лише як ресурс, розвагу або джерело поживних речовин. Тому, її експлуатація та використання — норма нашого часу.


Найжорстокіша галузь промисловості намагається приховати жахливі умови утримання тварин та знущання, які відбуваються на фермах. Однак в Інтернеті є багато відео як вбивають корів на мʼясо, негуманно з ними поводяться в загонах і в яких жахливих умовах їх вирощують та утримують.


Поросятам обрізають хвости, виривають ікла та каструють їх без знеболювального чи анестезії. На фермах тварини переживають сильний стрес і часто шкодять собі та одна одній. Такі жахливі процедури — стандартна практика задля контролю розмноження і зменшення випадків канібалізму.


Деяких тварин примусово годують жирною та шкідливою їжею задля збільшення маси тіла. В одному з досліджень було доведено, що гуси та качки, яких вирощують для фуа-гри, сильно страждають під час «вигодовування», отримуючи багато фізичних і психологічних травм.


Курчатам обрізають дзьоби розпеченим металевим ножем без анестезії. Оскільки птахи ростуть в тісних клітках, де не можуть навіть розправити крила, вони стають агресивними й часто атакують інших курей. Саме тому на птахофермах дуже розповсюджений канібалізм. Більше про жорстокість яєчної індустрії можна дізнатися у статті за посиланням.


Деякі звірі дихають свіжим повітрям лише тоді, коли їдуть на бійню. За даними FAО (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН) впродовж 2018 року було вбито понад 80 млрд сільськогосподарських тварин заради мʼяса, 69 млрд з них — кури. Не краща ситуація й у морському світі. Згідно з дослідженням щороку з океанів виловлюють близько 150 млн тонн морепродуктів. Це, як мінімум, 970 млрд тварин. В рибальські сітки часто потрапляють і дельфіни, черепахи, акули, які в результаті травмуються і помирають. Якщо ми не перестанемо вживати рибу, то через 30 років в океанах її може взагалі не залишитися.


І мова тут йде лише про мʼясну промисловість. В інших сферах тваринництва ситуація не краща. Якщо тобі цікаво, чому варто стати веганом чи веганкою, радимо ознайомитися з фільмами на тему веганства.


2. М'ЯСО НЕГАТИВНО ВПЛИВАЄ НА ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ


м'ясний прилавок

Багатьма дослідженнями було встановлено причинно-наслідковий звʼязок між споживанням деяких мʼясних продуктів та раком. У 2015 році ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) визнала оброблене мʼясо канцерогенним продуктом для людини. Воно викликає рак кишківника й підвищує ризик розвитку раку підшлункової залози та простати. Споживання мʼяса також пов’язують із коротшим життям і ризиком серцево-судинних та інших захворювань. Однак повна відмова від продукту може знижувати їх ризик на 35%.


М’ясо риби теж важко назвати здоровою альтернативою. Навіть нечасте споживання тваринних продуктів несе ризик зараження вірусними та іншими інфекційними, зокрема паразитичними, захворюваннями.


Споживання насичених жирів та холестеролу з продуктами тваринного походження призводить до атеросклерозу, а він — до коронарної хвороби серця та інсульту. Останні, до речі, є головними причинами передчасної смерті в Україні.


Ми звикли сприймати м’ясні продукти як багаті на білок, однак в перерахунку на калорії (а саме так наше тіло сприймає поживні речовини), в бобових його навіть більше. Відмова від мʼяса має плюси та мінуси про які важливо пам’ятати. Щоб уникнути дефіциту білка, додай у раціон більше бобових, наприклад, тофу чи сочевиці. Єдиний вітамін, який не міститься у рослинній їжі — це B12, тому вегани та веганки приймають його у вигляді спрею, пігулок чи разом зі збагаченими ним продуктами. При відмові від мʼяса зверни увагу також на залізо та цинк.


Перехід на веганство потребує розуміння, які вітаміни пити, якщо не їси мʼясо та певних рекомендацій. Тому перед виключенням продукту з раціону радимо проконсультуватися зі спеціалістом_кою та, за потреби, здати аналізи.


3. М'ЯСНА ІНДУСТРІЯ ШКОДИТЬ ПЛАНЕТІ


курки в кладках на фермі

Утримання сільськогосподарських тварин потребує величезних природних ресурсів, тому наслідки споживання мʼяса торкаються не лише ментального та фізичного здоровʼя, а й довкілля.


Тваринництво займає 83% сільськогосподарських угідь, хоча надає лише 37% білка та 18% калорій. Воно відповідає за 14% щорічних викидів антропогенних парникових газів. Так, наприклад, для вироблення 1 кг білка з мʼяса корів потрібно у 18 разів більше землі, 10 разів більше води, 9 разів більше пального, 12 разів більше добрив, 10 разів більше пестицидів у порівнянні з 1 кг протеїну з квасолі.


Збільшення попиту на мʼясні продукти призводить до вирубки лісів, забруднення повітря та води, а також до виснаження ґрунтів. Щороку тисячі водойм забруднюються через відходи та утворюють «мертві зони», де починають цвісти водорості, які забирають у морських жителів увесь кисень з води. Тренди споживання тваринних продуктів ведуть до катастрофічної нестачі харчів у майбутньому. Тваринницька промисловість продовжує бути головним розплідником зоонозних захворювань, а також головним споживачем антибіотиків. Останнє призводить до поширення антибіотикорезистентності, тобто появи бактерій, стійких до дії антибіотиків.


Важко визначити точно, скільки людей не їдять мʼясо, але попит на веганські та вегетаріанські продукти з кожним роком тільки зростає. Лише за даними Veganuary, вегетаріанство вже спробувало 620 тис. людей. Тому мʼясо — це не необхідність для виживання, а марнотратство природних ресурсів та безпідставна причина страждання тварин.


Організація PETA дослідила кількість води, яка потрібна для 150-грамового бургера з тваринною котлетою та соєвою. Для першого потрібно 2 350 л, а для другого — всього лише 158 л.


Вищезгадані дослідження не покривають увесь список причин, чому вегани_ки не їдять мʼясо, але пояснює деякі з них.ЯК СТАТИ ВЕГАНОМ ЧИ ВЕГАНКОЮ, ЯКЩО ЛЮБИШ СМАК М'ЯСА?Зважаючи на всі перелічені вище факти, важко й надалі вживати продукти такої жорстокості та не помічати страждання тварин. Якщо ти не хочеш більше підтримувати криваву промисловість, розгляньмо питання: як відмовитися від мʼяса та стати веганом чи веганкою, а також, які альтернативи харчування є в наш час?


Ми пропонуємо частіше куштувати страви з рослинних інгредієнтів та готувати їх власноруч. Потяг до мʼяса — просто звичка, яка зникне, коли ти знайдеш смачні для себе продукти. На ринку з’являється все більше варіантів рослинного мʼяса, тому просто куштуй та вибирай найсмачніше. Серед наших фаворитів: Eat Me At, Wanted Vegan, Vegurman, Beyond Meat та інші.


Зазначимо, що рослинне мʼясо — це продукт, який зазвичай виготовляється на основі сої, пшениці, грибів чи гороху та на 100% складається з рослинних інгредієнтів. Спробувавши різні альтернативи, ти перестанеш думати про те, чи важко відмовитися від мʼяса, а просто зробиш це!


Також пропонуємо пройти 7-денний безоплатний курс «Веган-експрес», де ми доступно розповідаємо про філософію веганства, показуємо, що відбувається з тваринами та даємо практичні поради, як змінити їх життя на краще.
корівки їдять сіно

Памʼятай: кожен та кожна може змінити світ, просто почавши з себе!


424 перегляди

Comments


Хочеш дізнатися більше про веганство? Пройди безплатний 7-денний курс

bottom of page