ДОМАШНІ ТВАРИНИ-ВЕГАНИ — «ЗА» І «ПРОТИ»Згідно з даними Британської асоціації ветеринарів, споживання м’яса нашими чотирилапими друзями може сягати 12%, а за деякими неофіційними джерелами навіть до 20% від усього м’яса, яке є у світі. Тож питання рослинної дієти для котів та собак стає все актуальнішим, особливо в рамках боротьби зі змінами клімату на планеті.


Проте наскільки можливо перевести свого улюбленця на веганський корм і не зашкодити його здоров’ю? Однозначної відповіді немає, оскільки в різних тварин є свої індивідуальні потреби, які важливо враховувати, ідеального рішення просто не існує. Спробуймо знайти перевірені факти, за допомогою яких кожен та кожна зможе зробити власні висновки та прийняти зважене рішення.ЧИ МОЖУТЬ КОТИ ТА СОБАКИ БУТИ ВЕГАНАМИ?

кіт і пес лежать поряд

Звісно, можуть, але виникає питання: чи буде це безпечно для їх здоров’я? Розгляньмо потреби наших улюблених компаньйонів, поради ветеринарів та можливості, які пропонує сучасний ринок.Собаки-вегани

Через постійне селекційне виведення особливих порід собак в багатьох сучасних чотирилапих є колосальні проблеми зі здоров’ям. Тож веганська дієта в ряді випадків стає необхідністю, а не етичним вибором його піклувальника чи піклувальниці. Але якщо не брати до уваги особливі потреби в дієті, як можна безпечно годувати собаку, не використовуючи продукти тваринного походження?


біла хаскі намагається з'їсти кавун

Собаки, як і люди, вважаються всеїдними, проте це не зовсім так. Собаки на відміну від людини — факультативні хижаки. В чому різниця, і що їдять всеїдні тварини, а що факультативні хижаки? Різниця в акцентах — факультативні хижаки можуть споживати рослинні продукти, вони добре засвоюються організмом. А все завдяки будові кишківника та особливостям травної системи, що пристосована до засвоєння великої кількості вуглеводів. Проте основу раціону все ще складає тваринний білок. В природному середовищі представники собачих вживають в їжу гриби, трави, ягоди та все, що можуть знайти їстівного. Але м’ясні продукти в раціоні факультативного хижака все одно присутні й складають хоча б 30% від усього раціону. Всеїдні тварини вживають різні продукти тваринного і рослинного походження, проте вважається, що відсутність м’яса легше компенсується.


Тож чи можна безпечно перевести собаку на веганське харчування? Дослідження, що проводив 2014 року вчений з Відня, має достатньо однозначні результати. Після перевірки стану здоров’я 245 собак, що вживали лише веганські корми — понад 70% тварин не мали жодних проблем зі здоров’ям. Такі самі результати отримав вчений з Віденського університету шляхом перевірки стану 174 собак, що протягом пів року їли рослинні корми або домашню рослинну їжу. Здоров’я досліджуваних не тільки не погіршилось за пів року без м’яса, а в деяких випадках навіть зменшились дерматологічні проблеми.


цуценя облизується після їжі

На жаль, ще немає довгострокових, масштабніших досліджень, які б розвіяли будь-які сумніви про те чи можуть собаки та коти бути веганами. І, звісно, на противагу доказам, що веганська дієта для собаки може бути цілком безпечною, є дослідження про негативні наслідки відсутності м’яса в раціоні тварин. Тож, якщо ти вважаєш, що твоєму улюбленцю час перейти на рослинне харчування, в першу чергу треба звернутись до ветеринара, щоб збалансувати дієту належним чином.


Собаці потрібні жири та білки, які вона отримує з м’яса. Колаген, еластин і кератин, які містяться в м’ясних продуктах, важко замінити овочевими еквівалентами. Також знадобляться поліненасичені Омега-3 жирні кислоти, які містяться в продуктах тваринного походження і веганськими Омега-3 вони не замінюються.


Щоб скомпенсувати раціон для собаки, що не їсть продуктів тваринного походження, деякі ветеринари пропонують піти на «невеличкий» компроміс. Існують корми без м’яса, проте які мають у складі цвіркунів. Вони забезпечать достатню кількість амінокислот і кератину, адже цвіркун — це на 65% протеїн. Та це не можна назвати веганським кормом. Наприклад, Green Petfood мають на вибір дві лінійки — InsectDog і VeggieDog. Як можна здогадатись з назви, перша має в складі комах, а друга веганська на 99,99%.


пес лежить біля своєї миски з їжею

Та чи буде так само можливо знайти компроміс, коли мова йде про веган-дієту для котів? Адже на відміну від собак наші милі та граційні друзі є хижаками, які в природі не вживають рослинну їжу. Пояснимо далі.Коти-вегани

З котами все не так однозначно. Основна проблема зменшення м’яса в котячому раціоні: вони не пристосовані до вироблення певних видів білка, тож повинні отримувати їх із м’яса та риби. Друга проблема — різні амінокислоти, які конче необхідні для життєдіяльності кота. Наприклад, дефіцит таурину тваринного походження може в перспективі призвести до проблем із серцево-судинною системою. І це стосується не тільки веганського харчування котів, а загалом будь-якого харчування. Якщо подивитись на склад котячих кормів, майже всі виробники додають таурин окремо, щоб котик отримував достатню його кількість.


кіт


Не менш важливим питанням стосовно котів-веганів залишається етична сторона. Оскільки на відміну від собак коти є хижаками, що доводить будова їх щелепи й травної системи, чи не буде рослинна дієта для них так само неприродна, як для кролика м’ясна?


Також вірне твердження, що в природному середовищі коти не ловили б рибу або не полювали б на корів, а материнське молоко припинили б пити ще в дитинстві.


Ці продукти стали частиною раціону котячих в ході одомашнення і до більшості з них котики та кішечки не зовсім адаптовані. Травна система котів і киць заточена під дрібних гризунів та птахів, адже вполювавши мишу, кіт отримує не тільки білок, а й майже перетравлені зернові з всіма необхідними ферментами, які ця миша встигла з’їсти. Тому до звичайних комерційних кормів додають велику кількість синтетичних поживних речовин, так необхідних для здорового та довгого життя кота. Окрім таурину у складі обов’язково зустрічаються вітамін А, метіонін, L-карнітин, холін, вітамін B12, вітамін D, L-лізин — звертай увагу на те, щоб корм мав ці додаткові речовини у складі.


кіт облизується біля миски з їжею

Виходить, немає чим веганам та веганкам годувати своїх котів, окрім як м’ясними продуктами? Зараз, на жаль, повністю замінити м’ясні продукти не є можливим, але тільки зараз.


Над розробкою веганської їжі для котів, яка відповідатиме їхнім харчовим потребам і критеріям AAFCO (Асоціація американських службовців контролю за кормами), а також FEDIAF (Європейська федерація харчових продуктів для домашніх тварин) активно працюють.


Шенон Фалконер, мікробіологиня з Гарвардського університету та співвласниця компанії Because Animals працює над цією проблемою. У своїй лабораторії вона розробила штучне м’ясо, яке може стати революцією у розробці веганських кормів для котів. Однак скільки часу потрібно, щоб впровадити цей замінник м’яса в індустрію, поки що невідомо. Детальніше про те, як виготовляється штучне м’ясо і що собою представляє можна дізнатись з короткого концентрованого відео активістки та блогерки Tamara Human.
Поки чекаємо на якісний і безпечний корм для котів-веганів, компромісним варіантом може стати зменшення, але не виключення м’яса з раціону котика.


Хочеш детальніше дізнатись, як і чим годувати собаку чи котика-вегана та бути максимально екологічним до свого друга? Ця і не тільки інформація є в нашому курсі «Веган-експрес». Реєстрація безоплатна, тож не вагайтесь і дізнавайтесь про все, що вас турбувало.


ЯК ДОПОМОГТИ ТВАРИНІ АДАПТУВАТИСЬ ДО НОВОЇ ДІЄТИ?

Виріши_ла спробувати зробити свій дім на 100% веганським, та проконсультуватись з ветеринарним лікарем? То з чого краще почати, щоб не наражати на стрес тварину новим типом харчування? Ветеринарні лікарі закликають робити перехід повільно, щоб дати час організму адаптуватись до змін.

  • Перший крок — змішування вегетаріанської їжі з тою, якою ти зазвичай годуєш.

  • Поступово змінюй пропорції, поки не позбавишся м’яса. Якщо твої зусилля зустрінуть опір, можна додати соєве молоко, харчові дріжджі, оливкову олію чи котячу м’яту (актуально лише для котів).

  • Перевівши собаку або кота на веганську дієту, уважно стеж чи їхня нова дієта їм підходить. Звертай увагу як на хронічні проблеми зі шлунково-кишковим трактом і шкірою, а також на будь-які нові симптоми.

щасливий пес гуляє в квітучому полі

Тварини, які харчуються рослинною їжею, зазвичай не мають проблем зі здоров’ям через дієту. Але тільки в тому випадку, коли люди відповідально ставляться до таких вагомих змін і не ігнорують обстеження та рекомендації лікаря. Пам’ятай, що лікарі бувають різні — завжди можна знайти професіонала однодумця, якому можна довірити щастя близького пухнастого друга. Домашні тварини-вегани — це наступний важливий крок на шляху гармонії між людиною і світом, в якому ми всі живемо. Але цей крок не може бути зроблений похапцем, без ретельного обмірковування всіх аргументів і можливостей.Цікаво дізнатись наскільки веганська дієта безпечна для людини, а не тільки для тварин? Переходь за посиланням та дізнайся у статті «ВЕГАНСТВО: КОРИСТЬ ЧИ ШКОДА ДЛЯ ЗДОРОВ'Я?»

108 views

Залишились питання? Напиши нам на пошту course@veganexpress.org

Зареєструватись на курс

Впевнись, що email вказано коректно.

arrow&v

Маєш запитання? Напиши нам на пошту course@veganexpress.org