top of page

ВЕГАН ТА ВЕГЕТАРІАНЕЦЬ. У ЧОМУ РІЗНИЦЯ?Досліджуючи тему, стає зрозуміло, що веганство та вегетаріанство, це не модні дієти чи молодіжні течії, що з’явились нещодавно. Ранні згадки про веганство знайдені в стародавніх Індійських текстах й датуються аж 9 століттям до нашої ери. Подібні практики широко використовувались у культурах різних країн: Єгипті, Греції та Японії, й тісно були пов’язані з релігією та тогочасною медициною.


Сьогодні ми поговоримо про сучасне трактування цих понять, та розберемо в чому різниця між веганами та вегетаріанцями та чи стосуються ці поняття лише раціону. Але краще почати з того, що означають ці поняття.ЩО ЇДЯТЬ ВЕГЕТАРІАНЦІ, А ЧОГО УНИКАЮТЬ?

смажені яйця, боби та чай на сніданок

Вегетаріанець або вегетаріанка — це люди, які з етичних, медичних або екологічних причин не вживають продуктів тваринного походження. До таких входять:

 • м'ясо та бульйони з нього: яловичина, свинина та дичина, курка, індичка, качка та інші види птиці, що зазвичай вживаються у їжу;

 • риба і молюски;

 • сичуг (відділ шлунку жуйних тварин) та його фермент, желатин й інші види тваринного білка;

Однак багато вегетаріанців споживають продукти експлуатації тварин, які не передбачають (прямий) забій тварин, такі як:

 • яйця;

 • молочні продукти — молоко, сир і йогурт тощо;

 • мед.

Серед вегетаріанців є різні типи, які поділяються за поєднанням продуктів, які вживаються у їжу.ВИДИ ВЕГЕТАРІАНСТВА

вівсянка з фруктами, йогуртом та склянкою молока

Лакто-вегетаріанство

Це людина, яка не вживає яйця, але їсть молочні продукти, такі як молоко, масло, сир, вершки та йогурт.


Ово-вегетаріанство

Ово-вегетаріанець — не вживає молочних продуктів, але їсть яйця.


Лакто-ово-вегетаріанство

Найпоширеніший вид вегетаріанства — це лакто-ово. У цьому випадку вживаються яйця та молочні продукти. Це чудовий початок, якщо ти виріш_ила відмовитись від продуктів тваринного походження. Якщо захочеш продовжити шлях відмови від продуктів експлуатації тварин, то обов’язково зазирни до «Веган-експрес» — безплатного онлайн-курсу, розробленого командою «Кожна Тварина».


Інколи до вегетаріанців також приписують пескетаріанців, проте це не так. Адже пескетаріанці — це люди, що вживають рибу та інші морепродукти. Єдине, що пескетеріанці виключають зі свого раціону — червоне м’ясо, дичину чи птицю.


Також є люди, що вегетаріанці на пів ставки й називаються вони флекситаріанці. Такі люди можуть дотримуватися одного з різновиду вегетаріанських дієт більшу частину часу, але інколи з’їдають щось з м’ясних продуктів. Навіть якщо таке трапляється раз на рік, але має певну регулярність, то можна сміливо віднести людину не до вегетаріанців, а до флекситаріанців.НІ РИБА НІ М'ЯСО. ЩО ЇДЯТЬ ВЕГАНИ?

хліб з авокадо та томатами

Веганство можна розглядати як найсуворішу форму вегетаріанства. За версією Веганського суспільства, веган чи веганка — це не просто людина, що дотримується певної дієти, а людина, яка веде етичний спосіб життя.

«Веганство — це філософія та спосіб життя, які прагнуть виключити — наскільки це практично можливо — будь-які форми експлуатації та жорстокого поводження з тваринами для отримання їжі, одягу чи будь-якої іншої мети».

Отже, окрім м’яса тварин, молочних продуктів, яєць, вегани не вживають й інші інгредієнти тваринного походження:

 • желатин;

 • мед;

 • кармін (барвник із кислоти, що продукують деякі комахи);

 • пепсин (травний фермент людини й хребетних тварин);

 • шелак (смола, тваринного походження, що добувають з комах);

 • альбумін (білок, що добувають із плазми крові тварин);

 • молочна сироватка;

 • деякі форми вітаміну D3 (виготовляють з шерсті овець).

І це ще не повний перелік. Та не тільки дієта робить з тебе вегана чи веганку.VEGAN LIFESTYLE: НЕ ЛИШЕ ПРО ЇЖУ

дівчина з плакатом права тварин animal libiration на протесті на марші

Як вегани, так і вегетаріанці виключають м’ясо зі свого раціону з міркувань здоров’я чи екології. Комусь може здаватися, що веган і вегетаріанець — це одне і те ж. З точки зору етики, вегетаріанці виступають проти вбивства тварин для їжі, але загалом вважають прийнятним споживання побічних продуктів тваринного походження, таких як молоко та яйця, якщо тварини утримуються в належних умовах. Але що таке ці «належні умови»?


Згідно зі статтею 7 «Закону про захист тварин від жорстокого поводження», умови в яких утримуються тварини, повинні відповідати їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям; задовольняти їх природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності та інші потреби. Чи можна бути впевненим, що мила бабуся з базару, яка продає «домашні» яйця, задовольняє всі потреби своїх курей? Навряд чи. То що вже казати про великі м’ясні підприємства.


Вегани вважають, що тварини мають право бути вільними від експлуатації людиною, чи то для їжі, одягу, науки чи розваг. Веганство — це більше, ніж те, що ви їсте. З цієї причини веган_ки також уникають предметів одягу, що містять шовк, вовну, шкіру чи замшу.


До того ж вони бойкотують компанії, які тестують свої продукти на тваринах, і купують лише косметику, яка не містить побічних продуктів тваринного походження.


Веганки й вегани уникають будь-яких розваг, де експлуатуються тварини: цирків, зоопарків, родео, кінних перегонів та ін. Нарешті, багато захисників навколишнього середовища приймають веганську дієту через її менший вплив на екологію Землі, щоб зменшити негативний вплив людини на клімат.

Щороку мільйони активістів по всьому світу виходять на мирні протести, щоб привернути увагу людей до проблем клімату, прав тварин та їх захисту. На кожному з цих захисних протестів можна побачити плакати «Go vegan», що означає «ставайте веган_ками» — це один з найвагоміших кроків, який може зробити людина для покращення життя на нашій планеті.ЧИ ПОВНОЦІННА РОСЛИННА ЇЖА?

дівчина тримає таблетку на язиці в роті

Офіційна позиція Американської дієтичної асоціації полягає в тому, що добре продумана та спланована веганська або вегетаріанська дієти можуть бути здоровими, поживними, мати всі необхідні вітаміни та мікроелементи, а також можуть допомогти знизити ризик розвитку певних захворювань. Проте варто уважно планувати раціон, щоб організму вистачало вітамінів і мікроелементів, особливо це стосується веган_ок.


Поживні речовини, на які варто звернути особливу увагу у веганській дієті:

 • Вітамін B12. Цей вітамін майже не зустрічається в продуктах рослинного походження, однак він важливий для підтримки нервової системи та здоров’я серцево-судинної системи. Він міститься, наприклад, у збагаченому рослинному молоці, але щоб задовольнити потребу у вітаміні, його доведеться вживати разом з добавками;

 • Вітамін B6 і В3 (ніацин);

 • Цинк і Омега-3;

 • Вітамін D.

Ще один важливий момент для людей, що дотримуються дієт vegan та vegetarian — не «навантажувати» організм шкідливою їжею. Картопля фрі й різні некорисні снеки не можуть бути замінником їжі тваринного походження, якщо ти хочеш бути здоровим. Тамуючи голод джанк фудом (їжа з великим вмістом калорій та цукру), знижується споживання овочів, клітковини та поживних речовин. Тож спробуй не зловживати солодкими напоями, обробленим зерном, обробленими продуктами та цукерками. Навчись балансувати їх між собою.

дві дівчини за пікніку з піцою

Хочеш дізнатись більше про те як веганство впливає на здоров’я? Читай у нашому блозі статтю про те чи можна поставити знак дорівнює між веганством і здоровим способом життя. Почни свій шлях турботи про себе та світ навколо з невеликого, але максимально місткого онлайн-курсу «Веган-експрес» — 7 днів, максимум корисної та цікавої інформації у будь-який зручний для тебе час.

405 переглядів

Comentários


Хочеш дізнатися більше про веганство? Пройди безплатний 7-денний курс

bottom of page