В останні роки в Україні та світі почало зʼявлятись дедалі більше інноваційних брендів, які виготовляють рослинне м’ясо.
Веганські альтернативи фаршу, котлетам, наггетсам і стейкам все частіше зʼявляються на полицях українських супермаркетів, привертаючи увагу не лише веган_ок, а й тих, хто прагне зробити свій раціон здоровішим та екологічнішим.
Проте навколо рослинного мʼяса існує чимало міфів і непорозумінь. Один із найпоширеніших — це міф про його шкідливість. Розберімось, чому рослинне м’ясо може бути корисним і безпечним вибором, і чому деякі люди все ж вагаються перед його покупкою.
ЩО ТАКЕ РОСЛИННЕ М’ЯСО?
Рослинне м’ясо — це харчовий продукт, який відтворює смак, текстуру та зовнішній вигляд традиційного м’яса, але виготовляється виключно з рослинних інгредієнтів.
Основними складниками такого м’яса є білки з сої, пшениці, гороху, рису, а також рослинні олії, ароматизатори, барвники та загусники. Воно часто збагачене вітамінами та мінералами, які зазвичай містяться в м’ясі, наприклад, залізом та вітаміном B12. Рослинне м’ясо може використовуватися у приготуванні різних продуктів, таких як ковбаси, сосиски, фарш, котлети та навіть стейки.
Існує упередження, що рослинне м'ясо призначене лише для веганів та веганок. Насправді воно підходить для всіх, хто хоче зменшити споживання м'яса, не втрачаючи при цьому у смаку. Про те, навіщо створюють харчові альтернативи з рослинного мʼяса, ми розповідали в цій статті.
ЧОМУ ЛЮДИ БОЯТЬСЯ КУПУВАТИ РОСЛИННЕ М'ЯСО?
1. СТРАХ ПЕРЕД НОВИМ І НЕВІДОМИМ
Багато людей остерігаються пробувати нові продукти, особливо коли це стосується їжі. Рослинне м'ясо для багатьох є чимось незвичним і викликає запитання на кшталт: «Чи буде воно смакувати так само, як звичайне м'ясо?», «Чи корисне воно?» або навіть «Чи це безпечно?».
Ці побоювання — природна реакція на нове. Проте важливо зазначити, що багато тих, хто спробував рослинне м'ясо, залишилися задоволені його смаком і користю. До того ж, багато продуктів із рослинного м'яса мають високий вміст білка, який може бути навіть вищим, ніж у тваринного м'яса.
Щоб розвіяти міф про «поганий смак», бренди часто залучають відомих шеф-кухарів, фуд-блогерів та звичайних споживач_ок, які дегустують рослинне м’ясо в прямому ефірі або на відео. Наприклад, в Youtube можна знайти чимало «сліпих тестів», де люди не можуть відрізнити рослинний бургер від м’ясного. Ми також проводили вуличний експеримент, де просили людей відрізнити тваринний сир від рослинного, подивитися його можна за цим та цим посиланнями. Результати цих опитувань підтверджують, що рослинні продукти можуть бути такими ж смачними, як і тваринні.
2. НЕЗРОЗУМІЛІ ІНГРЕДІЄНТИ
Інгредієнти, що використовуються у рослинному м'ясі, можуть викликати питання, особливо якщо вони здаються незнайомими або мають складні назви. Наприклад, такі інгредієнти, як метилцелюлоза (рослинний полімер, який використовується як загущувач і стабілізатор в харчових продуктах) чи соєвий ізолят (концентрований білок, отриманий із сої), можуть викликати підозру, але вони є безпечними і широко використовуються в харчовій промисловості.
Соєвий ізолят є чудовим замінником тваринного білка, оскільки містить всі незамінні амінокислоти.
Інші інгредієнти, як-от гороховий білок чи кокосова олія, можуть бути більш знайомими, але їх поєднання для створення м'ясоподібної текстури може здаватися штучним. Варто підкреслити, що всі ці компоненти мають конкретну мету — забезпечити поживність, текстуру та смак, які задовольнять потреби споживач_ок.
Наприклад за вмістом білка рослинне мʼясо не поступається тваринному: рослинний фарш Eat me at містить 16 г білка на 100 г, так само як яловичий. До того ж рослинне м’ясо підлягає тим самим стандартам безпеки, що й інші харчові продукти.
Ароматизатори, що використовуються в рослинному м'ясі для імітації смаку курки або яловичини, зазвичай складаються з комбінації природних і синтетичних сполук. Наприклад, для смаку курки можуть застосовуватися екстракти дріжджів, цибулі, часнику та компоненти, що імітують смак умамі (один із базових смаків, який часто описують як «м'ясний» або «насичений», завдяки природному вмісту глутамату в деяких продуктах), такі як глутамінова кислота. Ароматизатори яловичини можуть включати копчені аромати, глутамат натрію, екстракти чорного перцю, кумину, а також інші спеції.
3. ШТУЧНЕ НАСИЧЕННЯ ВІТАМІНАМИ
Існує також занепокоєння щодо того, що деякі продукти з рослинного м'яса, штучно збагачені вітамінами та мінералами. Деякі люди вважають, що додавання вітамінів таким шляхом може бути небезпечним або менш ефективним, ніж природні джерела.
Насправді збагачення продуктів вітамінами та мінералами — це стандартна практика, яка допомагає забезпечити необхідний рівень поживних речовин у раціоні, особливо якщо їх не вистачає у звичайних продуктах.
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) та Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO) вже давно рекомендують цю стратегію для покращення якості харчування.
Наприклад, вітамін B12, який часто додається до рослинного м'яса, є надзвичайно важливим для веган_ок, оскільки цей вітамін природно міститься переважно в продуктах тваринного походження, а збагачення ним рослинних альтернатив допомагає уникнути дефіциту.
4. «УЛЬТРАОБРОБЛЕНИЙ» ПРОДУКТ
Часто можна почути, що тваринне м’ясо — це «цільний» продукт, тоді як рослинне м’ясо класифікують як ультраоброблений продукт, який, на думку деяких, не містить корисних речовин і навіть може завдати шкоди. Однак не всі продукти з тваринного мʼяса можна вважати цільними. Наприклад, магазинні ковбаси часто містять стабілізатори, такі як нітрит натрію, нітрит калію, аскорбат натрію та натрієві солі лимонної кислоти, що забезпечують стабільність кольору, консистенції та ваги продукту, а також консерванти.
Рослинні альтернативи, навпаки, частіше мають простіший склад, оскільки рослинне м'ясо природно зберігається довше, ніж тваринне, завдяки меншому ризику розвитку патогенних бактерій. Це означає, що воно може залишатися безпечним і свіжим тривалий час без використання штучних консервантів. Наприклад, деякі рослинні продукти мають термін придатності до року, що значно перевищує термін зберігання більшості видів тваринного м'яса.
Багатоскладовість рослинного м’яса також не означає, що воно погано засвоюється. Насправді рослинне м'ясо створюється з урахуванням балансу поживних речовин, включаючи білки, вітаміни та мінерали, які організм може ефективно засвоювати. Крім того, рослинне м’ясо містить клітковину, яка сприяє травленню, тоді як тваринне м'ясо клітковини не містить.
Дослідження показують, що рослинні білки можуть засвоюватися так само ефективно, як і тваринні, за умови правильного поєднання різних джерел рослинного білка. Наприклад, Beyond Meat містить білки з гороху (багатого на лізин) та коричневого рису (багатого на метіонін), що забезпечує повний спектр амінокислот, необхідних для організму.
5. НЕЕКОЛОГІЧНІСТЬ РОСЛИННОГО М’ЯСА
Поширеним є міф, що виробництво рослинного м’яса може бути неекологічним, оскільки високотехнологічні процеси, які використовуються для його створення, асоціюються з великим енергоспоживанням і використанням ресурсів, таких як вода та енергія. Складні процеси обробки інгредієнтів, особливо для створення текстури та смаку, подібного до м'яса, також викликають сумніви щодо екологічності.
Однак варто зазначити, що виробництво рослинного м'яса значно менш шкідливе для довкілля порівняно з традиційним тваринництвом. Це пов’язано з тим, що воно потребує менше ресурсів, таких як вода і земля, а також створює менше парникових газів, про що ми детально розповідали в іншому матеріалі. Наприклад, виробництво рослинних котлет, таких як Beyond Burger, використовує на 97% менше води і землі, а також призводить до викидів парникових газів на 90% менше, ніж виробництво аналогічної кількості яловичини. Крім того, рослинне м'ясо сприяє збереженню біорізноманіття, оскільки зменшує потребу в розширенні пасовищ шляхом вирубки лісів, що дозволяє захистити природні екосистеми, життєво важливі для нашої планети.
АСОРТИМЕНТ РОСЛИННИХ АЛЬТЕРНАТИВ В УКРАЇНІ
Представляємо список рослинних альтернатив, доступних на українському ринку. Котлети для бургерів, сейтановий шашлик , рослинні стейки та пельмені – у переліку є все, щоб зробити ваш раціон більш різноманітним і збалансованим:
Eat me at (Рослинний фарш, Котлети для бургерів, Суперболи, Пельмені);
Wanted vegan (Бургер веганський, Котлета по-київськи веганська, Нагетси веганські, Фарш веганський, Гуляш рослинний);
Meet not meat (Пельмені з рослинним фаршем, Котлети рослинні, Фарш рослинний, Кебаб рослинний, Шніцель, Сосиски);
GG plant based (Рослинна бургерна котлета, Рослинна куряча бургерна котлета, Рослинний фарш, Рослинний курячий фарш, Рослинний стейк, Рослинний стейк Filet Mignon);
Fineorganics (FineБургери з сиром, Бургер котлети, Фарш рослинний);
Vegurman (Філе біле, Філе червоне, Веган Мітболи, Філе в італійському соусі, Веган Болоньєзе, Веган кебаб, Веган бургер, Рослинні джерки);
Vega’s Divine Food (Ковбаса «Русанівська», Ковбаса «Українська», Ковбаса «Любительська», Ковбаса «Сервелат», Ковбаса «Класична», Ковбаса «Пряна», Сосиски «Мисливські», Сосиски «Пшеничні», Сосиски «Пшеничні з сиром», Сосиски «Класичні»)
Vegetus (Ковбаса Краківська, Сервелат Пшеничний, Сейтан Шинковий, Ковбаски «Баварські», Ковбаски «Українські») Сосиски («Бангалорські», «Шпинатні», «Дієтичні», «Томатні». «Гуцульські»), Сардельки.
Хорс (Шашлик сейтановий, Сейтан в асортименті, Люля-кебаб в асортименті).
Агропрод (Котлета соєва для бургера, соєвий продукт «Парувки»);
Dreameat (Котлета для бургера рослинна «Ніжна», Котлета для бургера рослинна «Соковита», Котлета для бургера рослинна «Рублена», Фарш рослинний «Рублений»);
Vegiland (Котлета по-домашньому, Пельмені по-домашньому, Сейтан по-македонськи, Сейтан по-китайськи, Сейтан з імбиром в кисло-солодкому соусі, Шашлик з сейтану, Чилі кон карне, Нагетси з печерицями, Нагетси класичні, Нагетси з кропом);
РОСЛИННЕ М’ЯСО — ЦЕ БЕЗПЕЧНИЙ ВИБІР, А ГОЛОВНЕ — ЕТИЧНИЙ
Страх перед новим природний, але важливо пам’ятати, що рослинне м’ясо є безпечним та корисним продуктом, який допомагає уникнути шкоди та страждань тварин. Рослинне м’ясо — це не просто смачна альтернатива тваринним продуктам. Воно є повноцінним джерелом білка та інших поживних речовин, які можуть стати частиною здорового раціону.
Вибираючи рослинні продукти, ми заперечуємо ідею про те, що люди мають право експлуатувати та вбивати інших тварин задля задоволення своїх бажань. Це свідомий вибір на користь етики, співчуття і справедливості. Ми можемо насолоджуватися смачною та різноманітною їжею, не завдаючи шкоди іншим.
Обирай рослинне та переходь на веганство заради добробуту тварин та збереження планети.
Дізнайся більше про етичні та інші переваги веганства, пройшовши наш безплатний курс «Веган-експрес».
Comments