Як відомо, люди переходять на веганську дієту з трьох основних причин: етичних, екологічних та, не менш важливих, для покращення здоров’я. Перехід на рослинну їжу замість продуктів тваринного походження, робить раціон багатшим на вітаміни, мінерали та клітковину, водночас знижуючи рівень холестерину і цукру, що позитивно впливає на метаболізм. Тому лікарі часто рекомендують рослинну дієту для швидшого одужання та легшого перебігу хронічних захворювань.
Якщо у тебе все ще є сумніви щодо безпеки веганства для здоров’я, радимо ознайомитись з висновками провідних медичних організацій у нашому попередньому матеріалі. А наш блог надасть тобі відповіді на інші питання про веганський спосіб життя.
Нижче ти знайдеш 8 історій людей, які обрали етичну дієту і, як бонус, поліпшили своє здоров’я. Вегани та веганки з-за кордону та наші співвітчизни_ці довели переваги веганства на практиці.
ПЕРШІ ПОЗИТИВНІ ЗМІНИ
Перехід на дієту, що не включає продукти експлуатації тварин, часто приносить покращення травлення і загальне відчуття легкості. Тваринну їжу нашому організму важче перетравлювати, адже наша травна система більше схожа на травоїдних. Рослинна їжа, багата клітковиною, легше засвоюється та допомагає виводити токсини і шлаки. Клітковина міститься тільки в рослинних продуктах, і, за словами Майкла Грегера, лікаря та експерта з харчування, 97% американців отримують її недостатньо. Це, як пише Майкл Грегер у своїй книзі «Не здохни! Їжа у боротьбі за життя», може спричиняти діабет, онкологічні захворювання і хвороби серця.
На Reddit можна знайти багато відгуків веганів та веганок, які відзначають покращення травлення і зникнення закрепів після переходу на етичне харчування. Також відмова від молочних продуктів часто веде до покращення стану шкіри і зменшення висипань, оскільки казеїн і лактоза є алергенами, що викликають болі в животі, здуття і висипання. Крім того, деякі веган_ки помічають зменшення запаху тіла, швидке відновлення після фізичних навантажень і підвищення рівня енергії.
Ганна Пундак — веганка зі Львова, яка зараз працює кухаркою у веганському ресторані у Варшаві. У 2016 році після Великоднього посту Ганна вирішила відмовитися від м’яса. Як вона зазначає, саме тоді вона помітила переваги plant-based дієти.
«Пройшло 40 днів і я зрозуміла, що без м’яса почуваю себе ще краще, більш бадьоро та забула про відчуття тяжкості в шлунку. Після мого переходу на рослинний раціон, стан здоров’я ще більше покращився, особливо коли забрала з раціону молочну продукцію. Десь через пів року на харчуванні без продуктів експлуатації в мене покращився стан шкіри та регулярна закладеність носа відступила. Однак я не вважаю веганське харчування панацеєю від усіх хвороб. Як і на кожному іншому виді дієти, потрібно вибирати поживні та різноманітні групи продуктів», — розповідає Ганна.
ВЕГАНСЬКИЙ РАЦІОН ЯК ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ
Дослідження показує, що веганська дієта з низьким вмістом жиру дає кращі результати для покращення рівня цукру та ліпідів у крові, ніж дієти, рекомендовані Американською діабетичною асоціацією, яка не виключає вживання продуктів тваринного походження.
Оріт Офір, клінічна дієтологиня Atid, Асоціації дієтологів Ізраїлю, розповідає:
«Дослідження, проведені протягом 25 – останніх кількох років, надають разючі наукові докази того, що вегетаріанська дієта, а особливо веганська дієта, має перевагу в профілактиці захворювань епохи достатку, таких як діабет, серцево-судинні захворювання, а також різні види раку… Порівняно зі всеїдною дієтою і навіть з вегетаріанською дієтою, веганська дієта містить більшу кількість фолієвої кислоти, калію, магнію та харчових волокон».
Користувач Reddit Джошуа Карреро продемонстрував значне перевтілення завдяки веганській дієті. Він схуд з понад 300 кілограмів до 107 кілограмів, подолав онкологію, цукровий діабет і травму спинного мозку. Його фотозвіти можна назвати прикладом «Веганство: до і після».
«Шлях був важким... Але я вдячний, що знайшов фітнес і веганську дієту... Це змінило мене назавжди, незалежно від того, що станеться в майбутньому... Я завжди буду вдячний за цей час», — ділиться в одному з дописів в інстаграмі Джошуа Карреро.
Американка Міка Алтідор змогла побороти фіброзні пухлини, перейшовши на рослинну дієту. Жінка поділилася, що після діагнозу з кількома пухлинами їй призначили операцію, але вона відмовилася, бо операція не була абсолютно необхідною. Натомість Міка вирішила обрати веганство. Згодом вона відкрила у Флориді веганську пекарню Vegan Monarch Bakery and Café. Експерименти на кухні задля одужання стали вагомою частиною меню закладу, популяризуючи веганство. Це допомогло зупинити ріст пухлин і сприяло їх зникненню.
Хочемо зауважити, що попри позитивні зміни у перебігу хвороби Міки Алтідор, в жодному разі не можна відмовлятися від лікування. Ми закликаємо відповідально ставитися до свого здоров'я і слідувати вказівкам лікар_ок. Здорове збалансоване харчування може лише посприяти швидкому одужанню в процесі лікування, але не заміняти його.
Американський письменник Пол Грінберг, зазнавши проблем із серцево-судинною системою, вирішив перейти на рослинну дієту на рік, щоб побороти хворобу серця. До випробовування його холестерин становив 160, а після знизився до 118. Артеріальний тиск був 120-145/80-95, а після експерименту стабілізувався на рівні 120/70-80, як повідомляють його лікарі.
Веганська дієта допомогла журналістці BBC та The Gardian Шаїсті Азіз полегшити перебіг тривалого COVID-19. У своєму інтерв’ю The Gardian вона поділилася: «Зміна моєї думки щодо харчування на веганстві кардинально змінила моє життя та значно покращила моє здоров’я. Запалення значно зменшилось, загалом у мене набагато більше енергії, я краще сплю, почуваюся менш виснаженою і напруженою, а панічні атаки відступили».
ЯК ПОВ'ЯЗАНЕ ВЕГАНСТВО І МЕНТАЛЬНЕ ЗДОРОВ'Я?
Можливо, ти поміча_ла, що коли робиш комусь приємно, твій настрій також покращується. У наш час багато хто потребує допомоги і підтримки, а тварини особливо. Веганство вчить жити в гармонії зі світом, демонструє протест проти насилля. Люди, для яких веганство є філософією життя, можуть відзначати полегшення душевних переживань, що допомагає і тим, хто має розлади харчової поведінки (РХП).
Іншою стороною медалі тут може бути відчуття тривожності через переживання за долю та несправедливість до тварин. Тож веган_ки часто мають ознаки «вістопії» — болю бути веганом чи веганкою у невеганському світі. Ця тема є актуальною, тож читай детальніше у нашому минулому матеріалі та будь уважн_ою до свого ментального здоров'я.
Завдяки нашому курсу «Веган-експрес» у 2021 році про веганство дізналася Анна. Дівчина поділилася, що на той час страждала нервовою анорексією. Вона схудла з 50 до 38 кілограмів, мучила себе дієтами, постійними тренуваннями та прогулянками, мала панічні атаки та втратила жагу до життя.
«Я і раніше чула про веганство, але після курсу справді загорілася цим, адже стільки страждань кояться у нас під носом, а ми цього не хочемо бачити. Так мені відкрилася багата та корисна рослинна кухня. Сім’я не розділяла мої погляди, тим паче в моєму стані через стереотип. А я вперта, вирішила довести, що моє одужання можливе і без шкоди тваринам. Збалансовано харчувалася п’ять разів на день, налаштувала додаток з відстежування нутрієнтів на набір ваги, і вже за два місяці набрала 10 кілограмів. Прийняття себе, турбота про навколишній світ, дослідження здорового харчування та принципів веганства розділили моє життя на “до” та “після”», — пригадує Анна.
Англійська фуд-блогерка і прихильниця веганського способу життя Алекс-Лі Стюарт стала веганкою, попри РХП та заперечення близьких: «Я хотіла довести, що вони всі помиляються», — розповідає жінка. Вже у 2018 Алекс-Лі відновила вагу, а її психоемоційний стан прийшов у норму: «Я відчуваю себе сповненою життям, я позитивна більшу частину часу і почуваюся здоровою і психічно сильною як ніколи раніше», — зазначає Алекс-Лі.
Німкеня Алекс, відома у своєму блозі як plantifulalexandra, також зауважила, що веганство допомогло їй подолати РХП:
«Після мого становлення веганкою, у мене більше ніколи не виникали думки на кшталт «о ні, я з’їв забагато, я наберу вагу»… Я просто дотримуюся дуже здорової дієти в цілому, тож я знаю, що те, що я покладу свій організм, дійсно корисне і не є ризиком захворіти чи набрати вагу… Я знаю, що цими продуктами я не завдаю страждань тваринам, тому це автоматично робить мене набагато щасливішою та розслабленою», — ділиться Алекс.
Дослідження, опубліковане в міжнародному журналі Appetite, свідчить, що перехід на рослинну їжу під час одужання справді може бути корисним у подолання РХП. Прийняття рослинної дієти позитивно впливає на стосунки людини з їжею та допомагає подолати невпорядковані моделі харчування. Продукти рослинного походження зазвичай мають нижчу щільність калорій, і люди, які звикли їсти дуже невеликі об’єми їжі, можуть відчувати себе більш комфортно, збільшуючи частоту або обсяг прийомів їжі, що може допомогти подолати тривогу, пов’язану з їжею. Знання про користь рослинної дієти для здоров'я є додатковим стимулом для людей, які вже мають етичні мотиви або розглядають можливість переходу на веганство.
ДОСВІД ВЕГАНСТВА У ВІЙСЬКОВИХ
Веганство не стає на заваді навіть нашим бійцям та бійчиням, які на полі бою залишаються вірними своїм етичним переконанням. Головне — збалансований раціон, достатня кількість калорій та доступ до веганських продуктів на фронті.
У розмові з військовими, боєць ЗСУ Сергій «Собер» поділився, що для нього не має жодних перешкод бути веганом на війні: «Щодо виконання завдань, то я відчуваю тільки якісну перевагу мого організму над перешкодами, завдячуючи режиму».
Автор петиції про введення веган-пайків в армії Петро Павлов, як боєць ЗСУ, жартома каже, що відрізнити вегана і невегана можна хіба за столом, адже за своїми фізичними показниками вони нічим не відрізняються.
Військовий Руслан Тимохін перейшов на рослинне харчування, щоб підтримати дружину, якій через важку операцію довелося перейти на здебільшого рослинний раціон. Чоловік також зауважує, що на службу веганство не впливає.
Бійці та бійчині на фронті мають змогу веганити завдяки регулярному постачанню веганських сухпайків, чим займається «Кожна Тварина». Інакше ті, хто нас захищає, ризикують зазнати не лише депресії через зраду своїм морально-етичним принципам, але й отримати проблеми зі здоров'ям через повернення до тваринних продуктів — порушення функцій травлення, болі в животі, печію, нудоту, діарею та блювоту. Єдиним способом допомоги є корекція харчування, зауважує гастроентерологиня Валентина Мойсеєнко. «Кожна Тварина» разом з дієтологом та партнерами вже розробила добові польові рослинні раціони, які можна замовити, заповнивши анкету за посиланням.
Відповідальний перехід на веганство — запорука успіху. Веганство не зашкодить здоров’ю людей на будь-якому життєвому етапі, якщо планувати свій раціон та знати джерела необхідних білків, заліза, кальцію, вітамінів та інших речовин, які підтримують наш організм. У цьому питанні допоможуть книги Майкла Грегера «Не здохни! Їжа в боротьбі за життя» та Коліна Патріка-Гудро «Радісне веганство». Також нагадаємо про нашу статтю, де детально розповідається про безпечність етичного харчування з порадами від кваліфікованого дієтолога Марка Шпари.
У нашому блозі є багато цікавих матеріалів, які нададуть впевненості у виборі, як-от історії людей, які колись були хворими, а зараз повні сил. Вони мотивують, надихають не боятись відійти від шаблонів та дати тваринам свободу жити своє життя.
Проходьте наш безплатний курс про веганство «Веган-експрес», щоб отримати максимум порад для легкого та продуманого переходу на веганство.
Comments