top of page

ВІД АСТМИ ДО РАКУ: ЩО ЗАМОВЧУЄ ТВАРИННИЦТВО


тваринницво спричиняє багато проблем зі здоровʼям

Тваринництво є суттєвим джерелом забруднення повітря, води та ґрунту через велику кількість відходів, хімікатів і парникових газів, які воно виробляє, сприяючи потрійній планетарній кризі. Це створює велику та комплексну небезпеку для здоровʼя людей та планети.


Окрім етичних причин, це друга важлива причина чому варто відмовлятись від продуктів тваринництва та переходити на веганство. Нашій планеті гостро необхідно переходити до більш сталої системи харчування та вирощування їжі, яка не буде шкодити ні людям, ні тваринам.


У цьому матеріалі розглянемо які конкретно токсичні забрудники через тваринництво потрапляють в довкілля та харчові продукти, які людство споживає. Всі вони мають негативний ефект для нашого здоровʼя та викликають ряд захворювань і станів.ГОРМОНИ

гормони тварин шкодять нашому здоровʼю

Гормони з відходів тваринництва, особливо ті, що використовуються для стимуляції росту та виробництва молока у тварин, можуть мати шкідливий вплив на здоров’я людини, якщо вони забруднюють джерела води або споживаються з їжею.


Природні та/або синтетичні сурогатні гормони використовуються в фермерській практиці протягом кількох десятиліть через здатність покращувати приріст ваги та ефективність перетворення корму в мʼясо у «м’ясних» тварин (Akzira 2016). У 1990 році в штаті Вісконсин (США) призупинили використання бичачого соматотропіну (різновид гормону) для корів у період лактації через багато проблем з виробництвом молока та безпекою молочних продуктів для споживання людиною, що викликало занепокоєння громадськості. Це рішення було скасовано пізніше (Singer et al. 2017).


Європейське агентство з безпеки харчових продуктів EFSA (2007) повідомило про докази зв’язку між деякими формами гормонозалежного раку та споживанням червоного м’яса, яке може спричинити негативну токсичну дію на здоров’я споживачів. Деякі гормони, які дають тваринам, не можуть повністю засвоюватися або метаболізуватися в організмі тварин. Таким чином, це збільшує занепокоєння щодо потенційного впливу залишків гормонів у м’ясі, молоці та яйцях.


Гормони, такі як естроген, тестостерон і прогестерон, можуть діяти як ендокринні руйнівники, порушуючи природний гормональний баланс організму. Вплив цих гормонів пов’язаний з різними проблемами зі здоров’ям, включаючи репродуктивні проблеми, такі як безпліддя та раннє статеве дозрівання. Крім того, вони можуть сприяти проблемам розвитку дітей, ожирінню та підвищеному ризику деяких видів раку.


Багато країн, наприклад Бразилія, Туреччина, Іран, європейські країни (Данія, Німеччина, Італія) обмежують і забороняють.) використання гормонів у тваринництві та забороняють імпорт м'яса, отриманого з країн, які використовують гормональні стимулятори росту (Donovan, 2015; Європейська спільнота (EC), 2010; Ferrao and Bressan, 2006).ПАТОГЕНИ

тваринництво спричинило найстрашніші пандемії. в історії

У відходах тваринного походження можуть міститися різноманітні патогени, які можуть негативно вплинути на здоров’я людини. Такі бактерії, як сальмонела, кишкова паличка та кампілобактеріоз, а також віруси грипу та гепатиту можуть бути присутніми у фекаліях тварин, які розпиляють на полях як добриво.


Ці збудники можуть викликати шлунково-кишкові проблеми, такі як діарея, блювота та спазми в животі, а також більш серйозні захворювання, такі як лихоманка, проблеми з диханням і навіть неврологічні ускладнення.


Ми розглядали інфекції та пандемії, які виникають внаслідок тваринництва у матеріалі за посиланням. А також розповідали, якими паразитами можна заразитись, споживаючи тваринні продукти.АМІАК

тваринництво спричиняє викиди аміаку

Аміак (NH3) є нітрогеновмісною сполукою, яка в помірних кількостях корисна для росту рослин. Це безбарвний газ із характерним різким і подразливим запахом, який дуже легко розчиняється у воді.


Гній худоби створює левову частку аміаку (87% в Європі) в сільському господарстві, а також низку інших шкідливих забруднювачів, тому м’ясо, молоко та інше тваринницьке виробництво разом складають одне з п’яти головних джерел смерті від забруднення повітря, вплив якого перевищує вихлопи від вантажних перевезень — йдеться в статті Breakthrough Institute.


У звіті за 2019 рік, опублікованому Natural Resources Defense Council (Радою із захисту природних ресурсів), пояснюється, що «середнє бройлерне підприємство, яке одночасно вирощує 90,000 птахів, може викидати понад 15 тонн аміаку на рік, викликаючи проблеми з диханням і хронічні захворювання легенів, а також хімічні опіки дихальних шляхів, шкіри та очей мешканців неподалік».


Аміак може комбінуватись в атмосфері з оксидами азоту та сірки з утворенням дрібних частинок. Лише у 2020 році можна було б уникнути 238,000 передчасних смертей лише у Європейському Союзі, якби рівень дрібних частинок не перевищував ліміт рекомендованих ВООЗ.

Проблема не лише в аміаку; інші шкідливі гази, такі як сірководень, були пов’язані з неврологічними проблемами, включаючи нестабільність настрою, депресію та хвороби, а також підвищений ризик астми у дітей, які живуть поблизу.ПЕСТИЦИДИ

тваринництво збільшує викиди пестицидів

Майже дві третини витрат дуже небезпечних пестицидів у Бразилії пішли на розлогі соєві плантації в країні, вирощені для задільнення глобального попиту на корми для курей, свиней, корів і риб (Dowler, 2020, n.p.).


Ці пестициди шкідливі для здоров’я як людей, так і тварин — підвищують ризик раку, репродуктивної недостатності та загальної токсичності у людей та знищують популяції видів, багато з яких ще не відкрито (Brown, 2022).


Популяція бджіл знаходиться під загрозою зникнення через пестициди, що ставить під загрозу продовольчу безпеку в усьому світі, враховуючи, що «один з трьох продуктів, які ми споживаємо, походить від культури, запиленої бджолами» (Center for Food Safety, 2022).НІТРАТИ ТА НІТРИТИ

тваринництво спричиняє викиди нітратів

Нітрат — одна з форм, яку приймає елемент азот (N) на різних стадіях циклу азоту: у формі амонітрату це одне з основних добрив, що використовуються для сільськогосподарських культур. Нітрати містяться у воді або у вигляді самої нітратної кислоти HNO3, або у формі її солей (наприклад, калій нітрат, амоній нітрат), естерів (складні ефіри). Нітрати можуть бути перетворені на нітрити бактеріями та ферментами в ґрунті або протягом травлення в організмі тварин чи людей.


Надмірний рівень нітратів у водному середовищі в основному зумовлений сільським господарством, зокрема тваринництвом. Широке використання промислових добрив (на основі аміаку) та розширення тваринництва призвели до підвищення концентрації нітратів у ґрунтових водах. Сьогодні вони іноді перевищують поріг, який вважається безпечним для питної води. Це стосується 14% підземних вод у Європі, і ця цифра зростає.


Надлишок нітратів у навколишньому середовищі може впливати на здоров’я людини безпосередньо через споживання їжі чи води або опосередковано через екологічні проблеми, до яких він призводить.


Відомо, що нітрати та нітрити викликають утворення нітрозосполук, деякі з яких є канцерогенними та генотоксичними для людини. Нітрити можуть знижувати здатність червоних кров’яних тілець зв’язувати та транспортувати кисень в організмі. Цей стан називається метгемоглобінемія, також відомий як «синдром синього малюка», яким страждають діти віком до шести місяців.


Нітрати спричиняють цвітіння води, коли вони потрапляють в довкілля. Зелені водорості небезпечні випарами сірководню, які вони виділяють. Було кілька випадків отруєння людей, домашніх тварин і диких тварин. Також ціанобактерії можуть масово і швидко розмножуватися, іноді протягом декількох днів, викликаючи зміну кольору води (червоний, зелений) і неприємний запах. Вони можуть виробляти ціанотоксини, які є токсичними або навіть смертельними, наприклад, для собак.ІНШІ ШКІДЛИВІ РЕЧОВИНИ

тваринництво забруднює довкілля

Антибіотики

Фармацевтичні препарати, такі як антибіотики, активно використовуються тваринницькою промисловістю для запобігання хворобам, які виникають через перенаселеність, а також для сприяння неприродно швидкому росту тварин.


Це створює кілька ризиків для здоров'я людини:

 • Антибіотикорезистентність, що ускладнює лікування інфекційних захворювань у людей;

 • Алергічні реакції у людей;

 • Порушення мікрофлори (балансу корисних бактерій).


Ми розповідали детально про наслідки надмірного використання антибіотиків та виникнення резистентних до антибіотиків бактерій у матеріалі за посиланням.


Фосфати

Фосфати — це сполуки, які є солями ортофосфатної кислоти. Вони широко використовуються у сільському господарстві як добрива. Надлишок фосфатів від гноївки та відходів тваринництва може спричинити забруднення водойм, що призводить до:


 • Евтрофікації (надмірного росту водоростей та цвітіння води);

 • Зменшення концентрації розчиненого кисню у воді;

 • Загибелі риб та інших водних організмів.


Опосередковано це шкодить здоровʼю планети та людства.


Важкі метали

Гноївка, відходи тваринництва та самі продукти тваринництва можуть містити токсичні важкі метали, такі як свинець, кадмій, ртуть та миш'як. Потрапляючи у ґрунт та водойми, вони можуть накопичуватись у рослинах та організмах, що призводить до:


 • Порушень роботи нервової, імунної та репродуктивної систем людини;

 • Пошкодження органів (нирок, печінки);

 • Канцерогенних ефектів.


Діоксини та фурани

Діоксини та фурани — високотоксичні сполуки, що утворюються при спалюванні органічних відходів, у тому числі гною. Вони можуть акумулюватися у жирових тканинах тварин та людей, що може призвести до:


 • Ураження імунної, ендокринної та репродуктивної систем;

 • Дефектів розвитку плоду;

 • Порушень функцій печінки, нирок, легенів та шкіри;

 • Підвищеного ризику розвитку раку.


Леткі органічні сполуки

Тваринництво є основним джерелом атмосферних летких органічних сполук (ЛОС). На диметилсульфід і ацетон припадає близько 60% від загального обсягу ЛОС, що виділяються з фекаліями, за ними йдуть формальдегід і ацетальдегід.


ЛОС можуть негативно впливати на здоров'я людей і тварин. Потенційні наслідки включають:


 • Респіраторні проблеми, такі як напади астми;

 • Головні болі, подразнення очей/носа/горла;

 • Нудота та потенційне пошкодження печінки та нирок при тривалому високому впливі;

 • Деякі ЛОС, такі як бензол, також є канцерогенними.ПАРНИКОВІ ГАЗИ

тваринництво спричиняє зміну клімату

Ці речовини шкодять здоровʼю людей опосередковано, впливаючи на зміну клімату, і, як наслідок, загрожуючи життю мільярдів людей на планеті.

Тваринництво є основним джерелом викидів метану, а також нітроген оксидів та вуглекислого газу.


Використання нітрогеновмісних добрив для вирощування кормів тваринам як наслідок сприяє появі нітроген (І) оксиду (N2O) в природі. Його парникова здатність є дуже потужною. Попри те, що невелика частка (менш як 2%) добрив втрачається у вигляді N2O, загальний ефект є значним, оскільки потенціал створення глобального потепління цього газу у 265 разів перевищує потенціал вуглекислого газу.


Метан (CH4) — легкозаймистий газ без запаху та кольору. Це основний компонент природного газу, який також утворюється природними процесами, такими як розкладання та травлення. Метан є сильним парниковим газом, який сприяє зміні клімату.


31% світових викидів метану припадає на тваринництво, що еквівалентно  рівню всіх видів викопного палива разом узятих. Він відповідальний за підвищення середньої глобальної температури на 0,5 °C з доіндустріальної ери порівняно з 0,8 °C для вуглекислого газу. 


Сила метану у нагріванні планети за 20 років у 81 разів перевищує потужність вуглекислого газу. Щоб обмежити глобальне нагрівання до 2°C (що вже означатиме перевищення межі у  1,5°C), глобальні викиди метану повинні бути скорочені приблизно вдвічі до 2040 року відповідно до сценаріїв, розглянутих IPCC (Міжурядова група експертів зі зміни клімату).


Середній термін життя метану набагато коротший, ніж у вуглекислого газу. Тому скорочення викидів метану є найшвидшим доступним для людства способом в короткий термін стримати глобальне нагрівання через величезну нагрівальну силу цього газу.


 

Щоб дізнатись більше про наслідки тваринництва для життя самих тварин, здоров'я людей та планети, читай наш блог та проходь курс «Веган-експрес».


Підтримай діяльність «Кожної Тварини» донатом, щоб ми могли готувати для тебе корисні матеріали про веганство та відправляти веган-пайки військовим.


53 перегляди

Comentarios


Хочеш дізнатися більше про веганство? Пройди безплатний 7-денний курс

bottom of page