top of page

СПЕСИШИЗМ: ЯКІ ЗАГРОЗИ НЕСЕ ТА ЯК З НИМ БОРОТИСЯ


спешисизм не має сенсу

Питання не в тому, «чи можуть вони міркувати?», або «чи можуть вони говорити?». А в тому, «чи можуть вони страждати?»


— Джеремі Бентам, британський філософ, 1789 рікСпесишизм — термін, введений психологом Річардом Д. Райдером у 1970 році, що означає ідеологію, яка лежить в основі переконання, що люди за своєю суттю цінніші за інші види. Видова дискримінація (видовизм) виправдовує використання тварин для їжі, одягу, розваг та експериментів тільки тому, що вони належать до іншого виду, ніж людина.


5 червня — День протидії спесишизму, тому сьогодні ми розглянемо його нелогічність та яке місце займає видовизм серед інших видів дискримінації. Також поміркуємо над тим, як видова дискримінація впливає на майбутнє людства та на наші шанси вижити, і що може зробити кож_на з нас у боротьбі з нею.


Читай наш попередній матеріал про спесишизм, де ми розбирали історію терміну та самого явища цієї дискримінації, а також філософський фундамент боротьби з нею.ПАРАДОКС ВИДОВОЇ ДИСКРИМІНАЦІЇ

дискримінація вбиває

В основі видовизму лежить відокремлення людей від інших тварин у плані моралі: те, що є аморальним стосовно людини, не вважається таким стосовно тварини. Це розділення часто базується на таких рисах як інтелект, здатність відчувати емоції або страждати. Нереалістичні уявлення людей про якості та здібності тварин стають фундаментом антропоцентризму.


Аргументи на користь спесишизму містять багато суперечностей. Наприклад, чимало тварин демонструють значні когнітивні здібності та емоційний спектр, які часто можна порівняти з такими у маленьких дітей або людей з когнітивними порушеннями. Всупереч цьому, суспільство надає людям невідчужні права та захист, яких зазвичай немає в інших видів тварин.


Такі філософи, як Пітер Сінгер, у своїй основоположній праці «Звільнення тварин» стверджують, що орієнтиром для моральних міркувань має бути здатність страждати, а не приналежність до виду. Адже якщо істота здатна страждати через певні дії, не потрібно більше ніяких аргументів, щоб зрозуміти, що цих страждань не можна завдавати. Книга Сінгера стала початком руху за права тварин, адже з наведеним аргументом дуже важко сперечатись.


Сучасне суспільство в переважній більшості керується такою мораллю в ставленні до людей та деяких тварин. Однак те, що відбувається за стінами боєнь, ретельно приховано тваринницьким бізнесом, та витіснено зі свідомості власною психікою людей. Коли ж ми це бачимо на власні очі та можемо емпатично відчути через що проходить жива істота — без вагань погоджуємось, що спричиняти біль тваринам є аморальним.


В цьому парадокс нашої реальності — ми несвідомо споживаємо та «голосуємо гаманцем» за існування того, що вважаємо жахливим, неприйнятним, що не готові бачити самі, чи показувати власним дітям.СПЕСИШИЗМ СЕРЕД ІНШИХ ВИДІВ ДИСКРИМІНАЦІЇ

спесишизм несправедливий як і расизм

Видовизм має багато спільних рис з іншими формами дискримінації, такими як расизм, сексизм і ейблізм (дискримінація людей з хронічними захворюваннями та інвалідністю). Усі ці ідеології спираються на довільні відмінності, щоб виправдати неоднакове ставлення та дисбаланс влади. Як расизм несправедливо надає привілеї одній расі над іншими, так спесишизм ставить інтереси людини вище за інтереси інших тварин.


Є ще одна важлива схожість до інших форм дискримінації: спесишизм є вивченим, а не вродженим, на що вказують дослідження докторки Матті Вілкс та її колег. Ми не віримо у видовизм від народження — це те, чого ми вчимося і в що починаємо вірити, коли виростаємо. Кож_на з нас народжується борчинею за права тварин, проблема в тому як зберегти цю любов та повагу до життя тварин у дорослому віці.


Дослідження 2015 і 2019 років свідчать про те, що люди, які підтримують експлуатацію тварин, також схильні підтримувати расистські, сексистські та інші упереджені погляди. Вони базуються на вірі в перевагу людей і групове домінування, що виправдовує системи нерівності та гноблення.


Також дослідження показують, що видовизм стає все більш впізнаваним, і громадськість сприймає спесишист_ок так само погано, як і людей, які демонструють інші форми упереджень, такі як расизм, сексизм або гомофобію.


Гарі Юрофські, веган-активіст, який заклав фундамент сучасного веганства, стверджує у своїй видатній промові, що неможливо боротись лише з окремими формами дискримінації: тільки за права жінок, дітей, темношкірих, або геїв і лесбійок. Якщо ми виступаємо проти дискримінації, то важливо бути послідовними, щоб викорінити її повністю. Всі форми дискримінації мають єдину формулу: одна група істот вирішує, що вона є кращою за іншу групу, а тому може експлуатувати та гнобити іншу. Відповідно всі форми дискримінації є несправедливими та повинні бути припинені.ЯК ВИДОВИЗМ ЗАГРОЖУЄ МАЙБУТНЬОМУ ЛЮДСТВА

Щоб зберегти екосистему та людство, ми маємо відмовитися від видовизму, який ставить людей вище за інші форми життя і виправдовує їхню експлуатацію. Таке ставлення має серйозні наслідки — зміни клімату вже завдають страждань мільярдам людей по всьому світу. Вчені кажуть, що уявлення про перевагу людей над іншими видами виправдовує руйнування навколишнього середовища та вимирання диких тварин.


Науковий прогрес може вирішити багато проблем і створити краще майбутнє для всієї планети. Однак, без моральної готовності до змін, можливі негативні наслідки. Окрім руйнування довкілля, існують інші загрози людству, що виникають через інновації в умовах видової дискримінації.


Нейробіолог Грегорі Бернза, автор книги «Як це — бути собакою», вважає, що в майбутньому з’явиться новий біологічний вид людини, розумніший за homo sapiens так само як ми розумніші за шимпанзе. Тому нам потрібно переосмислити наше ставлення до тварин, щоб у майбутньому наші власні права на життя та свободу від страждання також поважали.


Інша революція, яка ймовірно настане раніше за генетично досконалих людей, — це поява штучного інтелекту. Прогрес в цьому напрямку вражає, і вчені та ентузіаст_ки обговорюють, коли AGI (загальний штучний інтелект) стане реальністю. Філософ_ині та етики разом із технолог_инями працюють над тим, щоб розвиток AGI відповідав людським цінностям і суспільним нормам (alignment problem). В цій новій реальності небезпечно вважати спесишизм виправданим і залишати його в суспільних нормах. Це може призвести до того, що агенти з високим (штучним) інтелектом справедливо катуватимуть або поневолюватимуть людство, адже порівняно з ними ми будемо менш розумними.


Майбутнє видової дискримінації має бути таким, як і інших форм дискримінацій. Колись рабство, дитяча праця та позбавлення жінок права голосу вважалися нормою. Тепер це змінюється — жінки виборюють свої права, а расова дискримінація стає історією. Те ж саме станеться з видовою дискримінацією: поступово суспільство зрозуміє, що ми не можемо жити в справедливому світі, якщо насильство над будь-якою живою істотою вважається нормою.ЯК ПОДОЛАТИ СПЕСИШИЗМ: ПРАКТИЧНІ КРОКИ

веганство це боротьба проти спесишизму

З нагоди Дня протидії видовій дискримінації, ти можеш обрати одну з дій зі списку та зробити майбутнє тварин і людства кращим:


  1. Пройти курс «Веган-експрес» та порекомендувати його знайомим. Важливо знати реалії тваринництва та етичні альтернативи. Безплатний курс, створений нашою командою, допоможе тобі легко перейти до веганства.

  2. Придбати книгу «Руки, лапи чи копита» для своїх дітей або дітей знайомих. Такий подарунок допоможе познайомити дітей з фермерськими тваринами та веганськими цінностями у доступній для них формі.

  3. Задонатити «Кожній Тварині», щоб підтримати нашу діяльність з інформування про реалії тваринництва та забезпечення наших військових веган-пайками.

  4. Купити мерч КТ з меседжем «Тварини — не товар»: підвіску, моносережку або карабін, які демонструють, наскільки неправильно маркувати живих істот.

  5. Звертати увагу на мову та слова. У наших повсякденних думках та висловлюваннях часто присутні спесишистські переконання.

  6. Переглянути з друзями документальне або художнє кіно з веганськими цінностями. Найкращі фільми можна знайти у нашій статті.

  7. Прочитати та поділитись веганською книгою. У нашій статті можна знайти багато потужних творів.

  8. Обговорювати отриману інформацію та ідеї з людьми. Розмовляючи про експлуатацію тварин з усіма, ми можемо сприяти змінам на краще у суспільстві.

  9. Пригощати веганською їжею — це чудовий спосіб показати, що рослинна їжа смачна та нічим не поступається. Знаходь рецепти у нашому блозі.


Памʼятай, що кожен внесок важливий. Вивчаючи та обговорюючи етичні аспекти та наслідки видовизму, ми можемо розібратися, що спричиняє його існування та знайти підходи до боротьби з ним.


 

Суспільство поступово розширює моральні рамки, визнаючи цінність всіх живих істот для самих себе. Переходь на веганство та приєднуйся до руху, що поширює доброту та співчуття до тварин у світі.


72 перегляди

Comentarios


Хочеш дізнатися більше про веганство? Пройди безплатний 7-денний курс

bottom of page