top of page

ВЕГАНСТВО, ПІСТ І PLANT-BASED: У ЧОМУ ВІДМІННІСТЬ?



Попри поширене уявлення, що всі рослинні дієти однакові, кожна з них має свої причини та цілі. Для когось це етичний вибір, для інших — спосіб очищення від гріхів чи «токсинів» на найближчий рік. Перед повномасштабним вторгненням відсоток веганів та вегетаріанців в Україні сумарно становив близько 4.8%. Водночас щороку до 15% українців дотримуються Великоднього посту. З нагоди Дня веганства ми вирішили пояснити, у чому різниця переконань та філософій кожної з перерахованих груп: веган_ок, людей, які дотримуються plant-based харчування та тих, хто поститься.



ВЕГАНИ: 100% ЕТИЧНИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ


Веган_ки — це люди, які не споживають харчові та інші продукти вбивства та експлуатації тварин. Веганство охоплює не лише харчування, але й одяг, косметику, предмети побуту, розваги, тестування на тваринах тощо. Наприклад, веган_ки відмовляться від походу в зоопарк, поїздки на конях або покупки домашніх улюбленців. У багатьох випадках етика веганства очевидна: люди не підтримують експлуатацію тварин (у будь-якій її формі) і свідомо відмовляються чинити шкоду живим істотам. 


Веган_ки НЕ їдять: мʼясо, рибу та «морепродукти», молочні продукти, яйця, мед, комах і все, що походить від тварин.

Веган_ки НЕ носять: шкіру, вовну, хутро, шовк й інші тваринні матеріали.

Вегани_ки НЕ користуються: косметикою або засобами, які тестувались на тваринах, або що містять тваринні компоненти (ланолін, слиз равликів, тваринний жир, сечовину, кератин, колаген чи інші продукти експлуатації тварин).

Веган_ки НЕ підтримують: розваги з експлуатацією тварин (цирки, дельфінарії, зоопарки, перегони, кориди, катання на конях, полювання, риболовля тощо).

Веган_ки НЕ беруть участі в: купівлі тварин для розведення чи торгівлі, підтримці заводських ферм або інших форм розмноження/вбивства чи експлуатації тварин задля людських потреб.


Більше про всі сфери, в яких можуть страждати тварини, дізнавайся у безплатному курсі про веганство «Веган-експрес».



ЧОМУ ЛЮДИ ОБИРАЮТЬ ВЕГАНСТВО


1. Етичні переконання

68% веган_ок зазначають, що основною причиною переходу на рослинне харчування є прагнення зробити внесок у захист прав тварин. Веган_ки категорично не підтримують тваринницьку індустрію та жорстоке поводження з тваринами. У цій індустрії не тільки вбивають свиней, корів, птахів та інших тварин заради м’яса, але й експлуатують і забивають «молочних корів» після зниження надоїв, телят вбивають заради телятини, а в яєчній індустрії півників знищують заживо в перші дні їхнього життя.


Сфери одягу та взуття, розваг, медицини, моди й краси також призводять до смертей мільярдів тварин щороку. Косметичні та побутові засоби тестуються на тваринах перед тим, як потрапити на полиці магазинів. Тварин експлуатують заради нашої втіхи на аренах цирків, дельфінаріїв, зоопарків, де їх піддають жорстоким методам дресування та утримують у тісних клітках.


Веганство пропагує справедливе ставлення до всіх тварин без видової дискримінації, маючи на меті припинення їх експлуатації людиною.


2. Турбота про здоров’я 

Рослинна дієта нерідко асоціюється з покращенням здоров'я. Вона може знижувати ризик деяких захворювань, а дослідження показують, що веган_ки часто мають нижчий індекс маси тіла (ІМТ) та рівень холестерину​.


3. Екологічні причини 

Веганство також сприяє збереженню довкілля. Відмова від споживання продуктів тваринного походження допомагає зменшити викиди парникових газів до 49%.


Більше про основні причини переходу на веганство розповідали у нашій статті. 



PLANT-BASED ДІЄТА — ЧИ Є ТУТ ЕТИКА?


Люди, які дотримуються plant-based харчування, споживають переважно рослинні продукти (фрукти, овочі, зернові, бобові та горіхи). Однак вони можуть включати у свій раціон тваринні продукти й не завжди мають етичні мотиви, як це характерно для веган_ок. Порівняно з веганством, plant-based підхід не обов'язково передбачає відмову від тваринних компонентів у побуті та інших сферах. Важливо розуміти, що люди на plant-based харчуванні не є вегетаріанцями, оскільки останні утримуються від мʼяса, риби та морепродуктів. 


Люди на plant-based їдять: переважно рослинну їжу, можуть вживати яйця, молочні продукти, іноді — рибу, морепродукти, чи мʼясо. 

Люди на plant-based не обмежені етичними правилами у виборі одягу та побутових засобів, використовуючи те, що відповідає їхнім переконанням або вподобанням.



ЧОМУ ЛЮДИ ПЕРЕХОДЯТЬ НА РОСЛИННУ ДІЄТУ


1. Покращення здоров’я

Згідно з даними Американської кардіологічної асоціації, рослинне харчування може знижувати ризик серцевих захворювань на 52%. Окрім цього, така дієта знижує ризик розвитку онкологічних захворювань на 10% та  ймовірність інсульту на 21%.


2. Популярність та інтерес до трендів

У період з 2020 по 2022 ринок plant-based альтернатив виріс на 22%. Очікується, що до 2025 року його обсяг досягне 77,8 мільярда доларів США, а до 2030 року зросте більш ніж удвічі — до 161 мільярда. Plant-based харчування активно популяризується інфлюенсерами та селебріті, що лише сприяє поширенню тренду.


3. Екологічна свідомість

Лише 9,7% людей переходять на plant-based дієту з екологічних міркувань. Однак цей показник свідчить про зростаючу обізнаність про вплив харчових звичок на довкілля, зокрема на рівень викидів парникових газів та забруднення води.



ВЕЛИКИЙ ПІСТ: ЗВʼЯЗОК МІЖ РЕЛІГІЄЮ ТА ХАРЧУВАННЯМ


На відміну від веганства та plant-based харчування, піст є частиною християнської традиції. Він символізує очищення тіла і душі, а також нагадує про жертву та страждання Христа. У цей період віруючі тимчасово утримуються від споживання продуктів тваринного походження. Вважається, що такий підхід тренує дисципліну й самоконтроль, а отже, допомагає людям утримуватись від грішних рішень. Традиційний піст обовʼязково супроводжується молитвою, саморефлексією і покаянням. 


Харчування під час посту: переважно продукти рослинного походження, хоча інколи дехто може дозволити собі рибу чи м'ясо. 

Речі, якими користуються під час посту: немає обмежень у побутових речах або одязі, якщо це не суперечить особистим переконанням. 



ЧОМУ ЛЮДИ ПОСТЯТЬСЯ


1. Звʼязок із Богом

Для багатьох піст є важливою частиною їхньої релігійної практики. У християнстві, ісламі, юдаїзмі та інших релігіях він асоціюється з очищенням душі, покаянням і відновленням духовного зв'язку з Богом.


2. Духовне очищення та саморефлексія

Багато людей вважає, що відмова від певних продуктів допомагає їм зосередитися на найважливішому — своїй духовності та людських якостях.


3. Оздоровлення

Піст часто асоціюється з покращенням метаболізму, зниженням рівня холестерину, артеріального тиску та маси тіла. Однак, зазвичай, після його завершення люди повертаються до звичного способу життя, роблячи цей цикл повторюваним. 


Отже, plant-based дієта, піст та веганство — це три різні підходи, кожен із яких має власну філософію та мету. Веганство виходить за межі харчування і є етичним принципом, спрямованим на повне звільнення тварин від експлуатації. Це формує стиль життя, який охоплює вибір продуктів, одягу та інших товарів, підтримуючи ідею ненасильства. Plant-based дієта натомість зосереджена переважно на здоров’ї, а піст — на духовному очищенні. Ці практики ілюструють, як особисті переконання, здоров'я та духовність можуть впливати на наші рішення, повсякденне життя та тварин. 


 


Якщо ти вже на plant-based харчуванні або є релігійною людиною й хочеш перейти на веганство, щоб зменшити страждання тварин, реєструйся на курс «Веган-експрес» — тут зібрані практичні поради для легкого переходу.



21 перегляд

Comments


Хочеш дізнатися більше про веганство? Пройди безплатний 7-денний курс

bottom of page